‪Google+‬‏ روز وحدت حوزه و دانشگاه از یادگارهای ارزشمند امام خمینی (ره)
امروز: دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۲۷

وحدت بین حوزه و دانشگاه در حول محور ولایت فقیه خنثی کننده توطئه‌های دشمنان مسحوب می‌شود، توطئه‌هایی که هر روز ابعاد گسترده‌ای به خود می‌گیرد و بیش از پیش وحدت این دو نهاد تاثیرگذار را نشانه می‌گیرد.

کد خبر: ۱۵۵
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۴

   به گزارش مهرزنجان، روز وحدت حوزه و دانشگاه از یادگارهای ارزشمند امام خمینی (ره) محسوب می‌شود، روز وحدت حوزه و دانشگاه به عنوان روزی که می‌توان به مشترکات بین حوزه و دانشگاه پرداخت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و دیدگاه‌های حوزویان و دانشگاهیان در این روز مورد توجه قرار می‌گیرد.

وحدت از سوی دانشگاه و از سوی دیگر حوزه می‌طلبد به این روز توجه ویژه‌ای شده و برنامه‌ریزی مناسبی در طول سال برای عمیق‌تر شدن وحدت این دو نهاد تاثیرگذار در نظام اسلامی پرداخت.

اما اینکه کدام یک از این دو نهاد باید برای حفظ وحدت حوزه و دانشگاه پیشگام باشد یا کدامیک به تداوم آن کمک کند، به نظر می‌رسد باید ارتباط تنگاتنگی بین این دو نهاد تاثیرگذار باشد تا وحدت حاصله به سر منزل مقصود برسد و برای رسیدن به چنین هدفی باید هر دو نهاد تلاش کنند.

وحدت حوزه و دانشگاه مورد حسد دشمنان است، چرا که این وحدت توانسته بسیاری از مسائل مربوط به حوزه و دانشگاه را حل کرده و حضور حوزویان در دانشگاه و دانشگاهیان در حوزه ارتباط ناگسستنی را بین این دو نهاد ایجاد کرده است که این امر مورد حسد دشمنان است.

به نظر می‌رسد علم بدون عمل، اخلاق‌مداری و معنویت‌گرایی آثار زیان‌بخشی را به دنبال دارد که بی‌توجهی در این حوزه می‌تواند آسیب‌های جدی را به پیکره دانشگاه و مراکز علمی و حوزوی وارد کند.

تلاش نظام غرب برای جداسازی معنویت و اخلاق از حوزه و دانشگاه با همکاری نزدیک این دو نهاد از بین می‌رود.

نهادینه شدن ارتباط حوزه و دانشگاه از دیدگاه متفکران و اندیشمندان این دو نهاد یک ضرورت است و باید به کسانی که به دنبال ایجاد تفرقه بین این دو هستند، هشدار داد.

امروز در سنگر دانشگاه‌ها و حوزه‌ها اساتید برجسته و دلسوزی هستند که در نقطه تکاملی تحول و پیوند دانشگاه و حوزه از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند در حالی که در نقطه مقابل عده‌ای نیز می‌خواهند اختلافات در این حوزه افزون‌تر شده و نارسایی‌ها نمود پیدا کند.

به نظر می‌رسد توجه و تاکید بر مشترکات این دو نهاد در تقویت ارتباط حوزه و دانشگاه ضروری است و با توجه به موقعیت خاص نظام اسلامی در عرصه‌های ملی و بین‌المللی می‌تواند به پیشرفت کشور در بخش‌های مختلف کمک کند.

* وحدت حوزه و دانشگاه موجب ارتقای برنامه‌ها می‌شود

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس بر ضرورت اهمیت وحدت بین حوزه و دانشگاه تاکید کرد و افزود: وحدت حوزه و دانشگاه گامی مهم برای ارتقای برنامه‌های این دو نهاد محسوب می‌شود.

محسن علیمردانی با بیان اینکه این دو نهاد تاثیرگذاری خود را در بخش‌های مختلف به خوبی نشان داده‌اند، افزود: وحدت حوزه و دانشگاه از تاکیدات امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری است.

وی با اشاره به مشترکات بین حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: باید این مشترکات به منظور رسیدن به راه‌حل‌های ضروری برای حل مشکلات جامعه مورد توجه قرار گیرد.

این مسئول ادامه روند انقلاب اسلامی را مدیون حضور تاثیرگذار این دو قشر دانست و خاطرنشان کرد: در قبل از پیروزی و پیروزی و بعد از آن در انقلاب اسلامی این دو قشر در کنار هم قرار داشتند که ضروری است امروز هم این وحدت موجب خنثی‌سازی توطئه‌های دشمنان شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بر ضرورت حفظ وحدت حوزه و دانشگاه تاکید کرد و گفت: امروز نقش دانشگاه و حوزه در حفظ دستاوردهای نظام اسلامی بی‌بدیل است.

* ارتقای باورهای دینی در سایه وحدت حوزه و دانشگاه

رئیس سازمان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان زنجان وحدت حوزه و دانشگاه را مهم ارزیابی کرد و اظهار کرد: وحدت حوزه و دانشگاه موجب ارتقای باورهای جامعه اسلامی می‌شود.

عباس بابایی توسعه کشور را مدیون وحدت حوزه و دانشگاه دانست و یادآور شد: حرکت دانشگاه‌های کشور به سوی علوم فقهی و حوزوی دانشگاه‌ها را به سوی اسلامی شدن هدایت می‌کند.

وی وحدت حوزه و دانشگاه را عامل مهمی برای تثبیت ارزش‌های اسلامی در جامعه عنوان کرد و گفت: علوم حوزه و دانشگاه مکمل هم است و وحدت بین این دو نهاد می‌تواند ارتقای جامعه را در حوزه‌های مختلف در پی داشته باشد.

این مسئول وحدت حوزه و دانشگاه را مثبت ارزیابی کرد و اذعان داشت: هنوز راه‌های بسیاری برای وحدت حوزه و دانشگاه در پیش روی این دو نهاد است.

رئیس سازمان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان زنجان بر ضرورت اسلامی شدن دانشگاه‌ها تاکید کرد و متذکر شد: همکاری محققان حوزوی و دانشمندان دانشگاه‌ها این مهم را محقق می‌کند.

نویسنده : مهر زنجان

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: