‪Google+‬‏ رسانه ها کمک کنند فرهنگ همگرایی در کشور تقویت شود
امروز: چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۰۶
رییس مجلس در نشست با خبرنگاران:

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نقش مهم رسانه ها در تقویت فرهنگ همگرایی در کشور، گفت: ذات برخی موضوعات پیچیده است و به همین دلیل هم خبرنگار برای طرح این مسایل باید به همه نکات توجه کند.

کد خبر: ۱۷۰۶
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۱

به گزارش مهرزنجان دکتر علی لاریجانی در نشست صمیمی با خبرنگاران داخلی به مناسبت روز خبرنگار با اشاره به سابقه کاری خود درزمینه رسانه ای و آشنایی با حساسیت ها شغل خبرنگاری از این حرفه به عنوان حرفه ای حساس یاد کرد وگفت : ایران اکنون در شرایط پرماجرایی از لحاظ بین المللی قرار گرفته است اما گاهی برخی از مسائل در صحنه بین المللی خیلی ساده طرح می شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه من مخالف ساده پروری نیستم اما ذات برخی موضوعات پیچیده بوده و به همین دلیل هم مستلزم رعایت تمام نکات است تصریح کرد: وضعیت موجود بیانگر آن است که طراحی هایی برای منطقه انجام شده البته با همگامی و دقت نظر این مشکلات قابل رفع هستند اما مجموع اتفاقات منطقه حاکی از طراحی های وسیع تری است مخصوصا شرایط موجود در عراق و وضع اسف بار برای مردم مسلمان منطقه اقتضائاتی را برای شما خبرنگاران فراهم می کند.

وی در مورد وضعیت داخلی ایران گفت: اکنون وضع اقتصادی تنها با فکر جمعی ساماندهی می شود و حجم مشکلات در بعد اقتصادی بسیار بالا است به نحوی که حدود شش هزار روستا با تانکر آبیاری می شوند همچنین وضعیت فقر و بیکاری نیازمند اخذ تدابیر ویژه است.

لاریجانی ادامه داد: حل مشکلات کشور در عرصه های مختلف نظیر بهداشت، آموزش، فرهنگ و ... تنها با حرکت در مسیر روند پرشتاب توسعه مقدور می باشد اما این موضوع نیازمند منابع است و اکنون قدرت مانوری برای افزایش بودجه وجود ندارد.

وی با تأکید بر اینکه حل مشکلات موجود از طریق رونق اقتصادی و شتاب در توسعه امکان پذیر است گفت: در صورتی که بنا به افزایش بودجه بخشی باشد سایر بخش ها با مشکل مواجه خواهند شد از این رو باید با همفکری و همیاری به فکر حل مشکلات باشیم.

لاریجانی همچنین در رابطه با ضرورت صیانت از حقوق خبرنگاران گفت: این موضوع نیازمند ارایه پیشنهاد از طرف خود خبرنگاران است ، اگر راه حل قانونی و ساختار نهادی مدنظرخبرنگاران است پیشنهادات خود را مطرح و مجلس هم پیگیری خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با انتظارات از خبرنگاران گفت: برای اقدامات رسانه ای تصویر شرایط بین المللی و منطقه ای باید در ذهن خبرنگار باشد و مهم است که با چه ذهنیتی پدیده های رسانه ای رصد می شود فضای کشور اقتضا می کند که اهالی رسانه یک نگاه مسئولیت شناسانه داشته باشند.

لاریجانی ادامه داد: مورد دیگر اینکه ما در کشور نکات مثبت و فرهنگ عمومی را دارا هستیم اما در قانون گریزی اشکالاتی است که نیاز به پیگیری مستمر و معرفی قانون به مردم دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اکنون نیاز است که هم قوانین به مردم معرفی شوند و هم تفکر قانون گرایی رایج شود زیرا توسعه در کشور و برداشتن گام برای تحقق عدالت نیازمند تفکر قانون گرایی است.

وی در ادامه با یادآوری اینکه برخی از موضوعات برای کشور دارای اهمیت و اولویت بیشتری هستند که باید هم مجلس و هم دولت به این موضوعات پایبند باشند تصریح کرد: مهم رسانه ها هستند که رکن آگاهی بخشی به جامعه و رکن مهم جمهوریت در کشور هستند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه این اولویت ها باید مورد توجه قرار گیرد ادامه داد: با یک نگاه منصفانه به صحنه نیازهای کشور متوجه می شویم عقل متعارف این را می پذیرد مهمترین مسئله کشور ما مسائل اقتصادی و نابسامانی های این بخش است در حالیکه در رسانه ها مشاهده می شود این موضوع دراولویت قرار ندارد.

وی افزود: بی توجهی رسانه ها به مسائل اقتصادی از لحاظ افکار عمومی با نیاز جامعه یک فاصله ایجاد می کند به طوریکه اگر هر یک از رسانه ها را مورد ارزیابی قرار دهید غیر از آن روزنامه ها و مجلاتی که با موضوع ویژه اقتصادی منتشر می شوند مابقی رسانه ها خیلی به مسئله مهم اقتصاد توجه ندارند و بیشتر به مشاجرات سیاسی می پردازند.

رئیس مجلس با بیان اینکه پرداختن به موضوعات سیاسی در جای خود اهمیت دارد و زنده بودن جامعه را نشان می دهد تاکید کرد: اما اولویت بندی یک اصل مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد.

لاریجانی گفت: تا در اقتصاد به یک فرهنگ و اراده عمومی دست پیدا نکنید برای ساماندهی این بخش موفق نخواهیم بود.

وی از رسانه ها خواست مباحث اقتصادی را هم در حوزه کاری مجلس و هم در سایر حوزه ها برجسته کنند تا نگاهها به این حوزه مهم معطوف شود.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه برای ساماندهی شرایط اقتصادی کشور به یک وفاق احتیاج داریم تصریح کرد: دامن زدن به اختلافات و ایجاد تفرقه کار سختی نیست در حالیکه ایجاد تقریب و نزدیکی تلاش بسیاری می خواهد.

وی با یادآوری اینکه ایجاد وفاق جزو مسائل مهم قرار نگرفته است تصریح کرد: بیشتر به زاویه ها و افزایش اختلافات پرداخته می شود که این نوع رویکرد در شرایط فعلی کشور مناسب و قابل قبول نیست.

لاریجانی با اشاره به اینکه در مجلس شورای اسلامی تفکرات مختلفی حضور دارند که گاهی هم با هیجانات ابراز می شوند و این ذات مجلس است ادامه داد: رسانه ها کمک کنند تا فرهنگ همگرایی بیشتر توسعه یابد چرا که همه می دانیم که مجلس رکن اساسی در جمهوریت کشور است.

وی گفت: مجلس نهادی است که همه باید از آن صیانت کنند و مسئله جمهوریت یک موضوع تفننی نیست بلکه موضوع مردم سالاری جدی است و جدی بودن یک نهاد باید در اذهان عمومی نهادینه شود.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه اگر جمهوریت کشور خسران ببیند همه خسارت خواهند دید تصریح کرد: گاه مشاهده می شود به علت برخی اختلاف نظرهای سیاسی کلیت مجلس تخریب می شود که این وضعیت به نفع هیچ کس نیست.

لاریجانی ادامه داد: موضوعی که مهم است روشن بودن حقیقت موضوع بوده و نگاه ما به مجلس به عنوان یک پایگاه جمهوریت نباید نگاهی تمسخر آمیز باشد که رسانه ها و نوع بیان آنها در این رابطه بسیار حائز اهمیت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان این نشست صمیمی از تلاش ها و زحمات فعالان عرصه رسانه تقدیر و از آنها خواست تا در فضای معمول به مسائل کشور و مجلس بیاندیشند و از این فرصت خدمتگزاری یک کارنامه مثبت از شرایط کشور برای مردم ارائه کنند./
 

/ پايان خبر /

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین ها