‪Google+‬‏ مردم باید بحران کمبود آب را احساس کنند
امروز: چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۲۲

بحران کم آبی در کشور به معضلی پایدار تبدیل شده تا جاییکه نیاز به وارات آب احساس شده و دست اندکاران در صدد واردات آب هستند.

کد خبر: ۱۸۱۰
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۴۹

به گزارش مهرزنجان بحران کم آبی در کشور به معضلی پایدار تبدیل شده تا جاییکه نیاز به وارات آب احساس شده و دست اندکاران در صدد واردات آب هستند.

هشدارهای جدی و دائمی وزارت نیرو در خصوص کم آبی و لزوم صرفه جویی در آب نیز به نظر می رسد خیلی کار ساز نبوده است و استان های مختلف کشور به تناسب از این موضوع در رنج هستند، بحران کمبود آب شرب در روستاها نیز به اوج رسیده و حضور نمایندگان مجلس برای حل این موضوع نیز نتوانسته کار ساز باشد، اگر چه برخی مردم درمصرف خود تجدید نظر کرده اند اما همچنان استفاده از آب شرب برای شستشوی خودرو، فرش و درب منازل ادامه دارد و فرهنگ سازی های عنوان شده هنوز نتوانسته کار آیی خود را به نحو مطلوبی داشته باشد.

اما موضوع داغ این روزها خبری است که برومند، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از بحث خرید آب از کشورهای افغانستان و پاکستان داده است.

البته این موضوع به همین راحتی نیست و باید در قبال هر متر مکعب آب، دو دلار پرداخت شود و در قبال آن ایران گاز و یا نفت به این دو کشور بدهد که باید دید برای خرید آب، دولت چه تمهیداتی را می اندیشد.

به نظر می رسد این موضوع بحران جدی آب را گوشزد می کند و مردم و مسئولان را وادار می کند تا به جای پرداخت دو دلار در قبال هر متر مکعب آب، یا ارائه نفت و گاز بیشتر صرفه جویی کنند تا کمتر به واردات نیاز احساس شود.

 

بحران کم آبی در کشور

 

*مردم باید بحران کمبود آب را احساس کنند

مدیر عامل شرکت  آب منطقه ای زنجان نیز در گفت و گو با خبرنگار موج رسا با بیان اینکه هنوز آب ارزش واقعی خودش را در بین مردم بدست نیاورده است، افزود: مردم باید بحران کمبود آب و کاهش سطح سفره های زیر زمینی آب را لمس کنند.

امیر حمیدنیا با بیان اینکه هم اکنون عملیات اجرایی سد مشمپا، سد بلوبین، شبکه آبرسانی سد تالوار، سد تالوار، سد گلابر، شبکه انتقال آب از سد کینه ورس به تصفیه خانه ابهر و مراش متناسب با تخصیص اعتبارات پیش می رود، اظهار داشت: برخی طرحها و سد های مهم استان زنجان جزو طرحهای مهر ماندگار است که با عدم تامین اعتبار مواجه بوده است که در سال جاری اعتبار مطلوبی در این خصوص به این شرکت اختصاص داده شده است.

 

موج رسا,


حمیدنیا با بیان اینکه شبکه گلابر دارای 85 درصد پیشرفت فیزیکی است، افزود: اجرای پروژه ها و طرحهای آبی در استان جزو الویت ها محسوب می شود.
وی تعداد کل چاه های موجود در این استان را تا پایان سال 92،10 هزار و 680 حلقه عنوان کرد و گفت:  دو هزار و 998 حلقه را چاه عمیق و هفت هزار و 682 حلقه را نیمه عمیق هستند.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای زنجان با اشاره به اینکه دشت های ممنوعه زنجان شامل زنجانرود، سجاسرود، ابهر، قیدار و گل تپه، زرین آباد است، یادآور شد: برداشت از این دشت ها ممنوع است.

حمید نیا ادامه داد: در سال جاری با 307 میلیمتر بارندگی با 3 درصدی کاهش بارندگی مواجه بودیم.
حمید نیا با اشاره به خشکسالی های اخیر در کل مناطق زنجان تصریح کرد: اطلاع رسانی و فرهنگسازی در این زمینه برای مردم بسیار حائز اهمیت است.

 

*اجرای ۱۴ طرح مطالعاتی آب در زنجان
وی با بیان اینکه استان زنجان دارای 14طرح مطالعاتی در زمینه آب است، گفت: در مورد کارهای کارشناسی قبلی استان زنجان بازنگری ضروری است.
 مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان زنجان با بیان اینکه نزدیک به 90 درصد آب این استان در بخش کشاورزی استفاده می شود، افزود: 3.7 درصد نیز در بخش صنعت و مابقی در بخش شرب و بهداشت مصرف می شود.

وی با اشاره به اینکه بحران آب در این استان همچون دیگر مناطق کشور جدی است، تصریح کرد: خروج از این بحران، نیازمند توجه جدی بخش کشاورزی به مدیریت و مصرف بهینه است.
حمیدنیا به روند برقی کردن چاه های آب نیز اشاره کرد و یاد آور شد: عدم نصب کنتورهای هوشمند برای  تمامی چاه های برقی از جمله مشکلات در این زمینه است.
مهرزنجان امیدوار است بحران آب در استان جدی گرفته شود و مسئولان برای رفع این مشکل به ویژه در زمینه آب شرب اقدامات لازم را انجام دهند.

ارائه آمار و ارقام هیچ گاه کارساز نبوده و باید برنامه ریزی مناسبی برای نگهداشت آب شرب اندیشیده شود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین ها