‪Google+‬‏ وقتی مناطق محروم زنجان هنوز محروم باقی می مانند
امروز: چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۹

با وجود برگزاری جلسات مختلف برای تعیین تکلیف سکونتگاه های غیر رسمی در زنجان، مشکلات این مناطق به قوت خود باقی است.

کد خبر: ۲۰۹۳
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۴

به گزارش مهرزنجان ،به نقل از موج رسا, 70 هزار نفر از جمعیت شهر زنجان در هفت منطقه ویژه از جمله اسلام آباد، نجف آباد، سایان، کوی فاطمیه، گوجیگ آباد و خان دره  سکونت دارند.

بالا بودن حاشیه‎ نشینی در دو شهر زنجان و قیدار موجب شده تا 7.3 درصد جمعیت این استان حاشیه نشین باشند در حالیکه این آمار در شکور  12 تا 13 درصد است.

 

*حاشینه نشینی یکی از معضلات استان زنجان است

حاشیه نشینی یکی از معضلات استان زنجان به ویژه شهر زنجان است، مردم حاشیه نشین با مشکلات عدیده ای مواجه هستند و هنوز هم بعد از گذشت چند سال از قول هایی که مسئولان مختلف در زمینه توجه به حاشیه نشینی در زنجان داده اند، بازهم همان مناطق از مشکلات 20 سال گذشته خود رنج می برند و به نظر می رسد اقدام خاصی در این زمینه انجام نشده است.

 با وجود اینکه توجه به حوزه های مختلف زندگی جمعیت سکونت‎ های غیررسمی مورد تاکید مسئولان زنجانی است،متاسفانه تاکنون هیچ مطالعه اجتماعی خاصی در زمینه سکونت ‎های غیررسمی صورت نگرفته است.

مساحت سکونتگاه‌ های غیر رسمی شهر زنجان 235 هکتار است و شهرستان زنجان 511 هکتار بافت فرسوده دارد.

میزان بافت فرسوده شهرستان ابهر نیز 83 هکتار است و این  میزان شهرستان‌های قیدار و خرم‌دره به ترتیب به 27 و 71 هکتار می رسد.

 

حاشیه نشینی یکی از معضلات استان زنجان

 

 

*وجود 25هکتار منطقه ویژه اجتماعی در قیدار

یکی از مشکلات شهر قیدار نیز گسترش حاشیه نشینی در آن است، فرماندار خدابنده معتقد است،در محدوده شهر قیدار حدود 25 هکتار منطقه ویژه اجتماعی دارد که بالغ بر 3 هزار نفر در این مناطق زندگی می ‌کنند.

باب الله فتحی با بیان اینکه محدوده منطقه ویژه اجتماعی در اطراف بقعه قیدار نبی است، افزود: شهرداری قیدار با تملک این اراضی در صدد رفع این مشکل است و موفقیت طرح نیازمند جذب سرمایه‌ گذار است.

 

ییی

 

این مسئول از به وجود آمدن یک محدوده حاشیه ‌نشینی از سال 86 در این شهر خبر داد و گفت: این محدوده حدود 20 هکتار مساحت دارد و این محدوده در پی اقدام برای احداث واحدهای مسکن مهر ایجاد شده است.

فرماندار خدابنده با اشاره به خرید و فروش زمین ‌های محدوده شهر قیدار توسط مردم و بنگاه‌ ها یادآور شد: واقعیت این است که زمین به اندازه قولنامه ‌های موجود در دست مردم در این منطقه وجود ندارد.

 

*زندگی 80 هزار نفر در سکونتگاه های غیر رسمی زنجان

فرماندار زنجان نیز با اشاره به شناسایی هفت سکونتگاه غیر رسمی در سطح شهر زنجان اظهار داشت: جمعیتی بالغ بر 80 هزار نفر در این مناطق زندگی می ‌کنند.

وی سکونتگاه‌ های غیر رسمی را یکی از زمینه‌ های ایجاد ناپایداری اجتماعی عنوان کرد و افزود: رشد نامتوازن توسعه شهری و عدم توزیع ثروت از دلایل شکل ‌گیری مناطق ویژه اجتماعی است.

 

ببب

 

این مسئول خاطرنشان کرد: در حال حاضر دیزج آباد، دو اسب و پایین کوه طی چند سال اخیر با معضل حاشیه ‌نشینی مواجه شده ‌اند.

فرخی قرار گرفتن برخی از روستاها در داخل محدوده شهر زنجان را نیز لکه ای برای شهر زنجان عنوان کرد و افزود: اهالی روستای گوجیگ آباد هزینه‌ ها را به قیمت شهر پرداخت می ‌کنند، اما به دلیل نداشتن طرح تفصیلی از دریافت خدمات محروم هستند.

گفتنی است، طی سال های اخیر جلسات مختلفی به منظور تعیین تکلیف مناطق و سکونتگاه های غیر رسمی برگزار شده است، اما خروجی این جلسات در عمل دیده نشده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: