‪Google+‬‏ عدم توجه به پدافند غیر عامل جامعه را با مشکل مواجه می کند
امروز: چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۹

مربی پدافند غیرعامل گفت: پدافند غیر عامل در بین مردم عادی شناخته شده نیست و عدم توجه به این موضوع  جامعه را با مشکل مواجه می کند.

کد خبر: ۲۱۳۶
تاریخ انتشار: سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۴۱

به گزارش مهرزنجان،

حسین نجفی در گفت و گو با خبرنگار موج رسا اظهار داشت: پدافند غیر عامل به کلیه قداماتی که موجب عدم آسیب یا آسیب پذیری کمتر به منابع، مکان ها، تاسیسات و نیروی انسانی می شود، گفته می شود.

وی با بیان اینکه پدافند غیر عامل دفاع بدون سلاح است، افزود: در ایران از سال 82 سازمان پدافند غیرعامل به دستور مقام معظم رهبری آغاز به کار کرده است.

 

حسین نجفی

 

این مربی زنجانی با اشاره به اینکه از دیدگاه مقام معظم رهبری فراگیر شدن و همگانی شدن پدافند غیرعامل به این معناست که همان گونه كه شعله از جایی شروع می شود و به تدریج همه جا را فرامی گیرد، پدافند غیرعامل نیز باید همچون شعله فراگیر شده و همه افراد كشور آن را به عنوان ضامن بقای نظام و یك محمل مناسب برای بقاء، استمرار و تداوم حركت خروشان انقلاب اسلامی در همه ابعاد، اعمال نمایند، یادآور شد: باید تاکیدات رهبری مورد توجه باشد.

نجفی پدافند غیرعامل را استتار، اختفا،آگاه سازی و خبرسازی عنوان کرد و گفت: اگر یک دقیقه قبل از زلزله این حادثه پیش بینی شود، می توان اقدامات مهمی در این زمینه انجام داد.

وی با اشاره به اینکه کشورهایی همچون ژاپن و کره جنوبی که در گسل زلزله ای قرار دارند به آگاه سازی توجه ویژه دارند تا از آسیب ها جلوگیری کنند، افزود: این کشورها در برنامه ریزی های خود به این مسئله توجه دارند.

این مربی در پاسخ به این سئوال که میزان آشنایی مردم با پدافند غیرعامل چگونه است، افزود: موضوع پدافند غیر عامل در بین مردم عادی شناخته شده نیست.

نجفی با بیان اینکه در حال حاضر فعالیت های زیربنایی در سطح مدارس انجام می شود، افزود: ضروری است صدا و سیما  و رسانه های عمومی نیز نقش خود را در این زمینه ایفا کنند.

 

*نقش رسانه ها در معرفی ابعاد پدافند غیر عامل کلیدی است

وی نقش رسانه ها را در معرفی ابعاد پدافند غیر عامل کلیدی عنوان کرد و گفت: رسانه ها منبع آگاه سازی و اطلاع رسانی هستند که مردم مخاطب این رسانه ها بوده و می توانند اطلاعات لازم را کسب کنند.

نجفی با اشاره به اینکه پدافند غیر عامل نسبت به دفاع نظامی در دراز مدت هزینه کمتری دارد،گفت: در کشورهایی همچون کره شمالی متروهایی با عمق 81 متری احداث شده است که در مواقع بحران کارآیی بالایی دارند.

 

حسین نجفی

 

وی با بیان اینکه مدارس رژیم غاصب اسرائیل نیز دو طبقه احداث شده است، افزود: در هنگام بروز حادثه کلاس های درس به دلیل رعایت پدافند غیرعامل تعطیل نمی شود.

 

*در برخی از مناطق زنجان به پدافند غیر عامل توجه نشده است

این مربی با بیان اینکه متاسفانه در برخی از مناطق شهری زنجان به بحث پدافند غیر عامل توجه نشده است، گفت: جانمایی نامناسب پادگان زنجان بدون توجه به موضوع پدافند غیرعامل موجب شده تا این پادگان جابه جا شود.

وی با اشاره به اینکه در شهرک هایی همچون پونک و گلشهر کاظمیه نیز به موضوع پدافند غیرعامل توجه نشده است، خاطرنشان کرد: در سال های آینده در ترافیک و کمک رسانی در زمان حوادث این شهرک ها با مشکلاتی مواجه می شوند.

 

حسین نجفی

 

وی پدافند غیر عامل را گسترده و دارای جذابیت برای مخاطب دانست و افزود: به روز بودن اطلاعات این نوع پدافند موجب شده تا مردم با اشتیاق به این موضوع نگاه کنند.

وی بر ضرورت توجه به اختصاص بودجه های لازم برای اجرای پدافند غیر عامل تاکید کرد و یادآور شد: همکاری دستگاه های اجرایی نیز در این زمینه ضروری است.

گفتنی است، حسین نجفی از سال 85 دوره تخصصی مربیگری پدافند غیر عامل را در دانشکده مطهری تهران گذرانده و در حال حاضر به عنوان مربی در این زمینه فعالیت می کند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: