‪Google+‬‏ واکاوی مرگ مرتضی پاشایی از وایبر تا بی بی سی
امروز: چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۲

مرتضی پاشایی، خواننده ۳۰ ساله پاپ بعد از یک سال مبارزه با سرطان معده، جمعه ۲۳ آبان در بیمارستان بهمن تهران درگذشت.اما این فقط یک مرگ عادی برای شایعه سازی و تجمع ها نبود.

کد خبر: ۲۲۲۶
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۹

به گزارش مهرزنجان، مرتضی پاشایی، خواننده ۳۰ ساله پاپ بعد از یک سال مبارزه با سرطان معده، جمعه ۲۳ آبان در بیمارستان بهمن تهران درگذشت.اما این فقط یک مرگ عادی برای شایعه سازی و تجمع ها نبود.

برگردیم به زمانی که مرتضی در بیمارستان بستری بود و طرف دارانش پیگیر حال او از شبکه های مختلف بودند.

مرتضی پاشایی

خبرها در گوش زمان ومکان پیچید و حالا نوبت به ملاقات شخصیت های معروف بخصوص خوانندگان با مرتضی پاشایی توقعی بود که برخی داشتند.هنوز خبری نشده بود که یک شایعه برای شروع یک حرکت برنامه ریزی شده از وایبر آغاز به کار کرد.خبر به سرعت در شبکه های موبایلی حتی در شهرستانها چرخید.

آری اولین پیام برای تجمع طرفدارن، به صورت حرفه ای و با عنوان زیارت عاشورا خوانی توسط رضا صادقی خواننده پاپ ایرانی آن هم در محل بستری مرتضی پاشایی منتشر شد!

اما بر خلاف تصورات برخی، رضا صادقی برای دفاع از خود برخواست و شایعه پراکنان را آدمی کوته فکر خواند که در متن پیام آمده است:

«سلام به دوستانم جانم...

متاسفانه در زمانه ای زندگی می کنیم که درد آدم ها میشه بهانه واسه خودنمایی!!!

جای تاسف داره که وقتی هستیم، تشیع می شیم و برای رفتن تحسین!

باز هم متاسفانه یه عده آدم کوته فکر شایعه انداختن که امروز ساعت 6 عصر درب بیمارستان مراسم زیارت عاشورا با خوندن من برقرار می شه... اصلا دلیلش رو نمی دونم اما متاسفم که اینقدر دروغ و شایعه راحت پذیرفته می شه!

مرتضی احتیاج به آرامش داره و هر دعایی هست زیباست اگه در قلبمون براش انجام بدیم...

به هر حال به اطلاع برسونم که من در جریان این مطلب نیستم و فقط با تمام وجود برای برادرم مرتضی دعای سلامتی خواهم داشت...

یا حق..»

پیام رضا صادقی در مرگ پاشایی

 اما این پیام برای تجمع ها کافی و البته جواب گو نبود؛مرتضی مرد و حالا بهانه ها برای تجمع های خیابانی به نام مرتضی و به کام خود، جان و دل تازای در بین برخی پیدا کرد.آری برای چندمین بار متوالی و البته با متنی متفاوت این بار پیام تجمع به صورت غایبانه در شبکه های موبایلی منتشر شد.

در یکی از این پیامها آمده است:بچه ها خواننده های عزیز کشورمون از جمله رضا صادقی و... از همه دعوت کردن که به یاد مرتضی عزیز امشب ساعت7 جلو برج میلاد تجمع کنیم... و اما رضا صادقی تکذیب کرد...

ساعاتی بعد رسانه دولتی انگلیس، آن داعیه ی مهربانتر از شیر مادر که همیشه دلسوز ما ایرانیان است نوشت:درگیری‌های "پراکنده" در تجمعات هواداران مرتضی پاشایی!!!

 

و بی بی سی ادامه داد:در عین حال، گزارش شده است که در مواردی، تجمعات در برخی شهرهای ایران با برخورد نیروهای امنیتی روبه‌رو بوده است. از جمله ایرنا از تجمع "چند هزار نفر" در یکی از خیابان‌های شهر مشهد خبر داده و نوشته است که حاضران در این تجمع به یاد او شمع در دست گرفته بودند و ترانه‌هایش را همخوانی می‌کردند.

 

bbc

 

ادامه گزارش بی بی سی در رابطه با مرگ پاشایی نبود ولی همین مرگ باعث شد کمی از حرف دلهایشان را با این بیان که این آیین جدا از تمام آیین های سوگواری، از زیبایی شناسی خودش پیروی کرد:آواز با محتوای موسیقی پاپ، چیزی که در تمامی این سالها استخوان لای زخم مسئولان فرهنگی این مملکت بوده است، به طبل های پوچ بکوبند.

 مرگ یک جوان سی ساله، حتی به دلیل سرطان ۱۱ ماهه معده، برای مردمی با حافظه و سابقه و تاریخ سهراب کشان، یک مرگ سیاسی است. همین است که در فاصله چند ساعت پس از مرگ، مردم و کاربران فضای مجازی، بحث را به سمت دلیل شیوع سرطان می کشانند و پای پارازیت و آلودگی هوا و بی کفایتی های مدیریتی را به این قصه باز می کنند.

در تجمع مردم به منظور سوگواری برای خواننده پاپ، یک سرکشی از امر مسلط نهفته است. تجمع در خیابان و آوازخوانی برای مرتضی پاشایی، تلاش موفقی برای شکل دادن به یک آیین سوگواری است.

جمع شدن و آواز خواندن، شمع روشن کردن و گریه و خنده و افسوس و تشویق جمعی، پیش از ادای احترام به مرگ مرتضی پاشایی، پاسخ به یک نیاز اجتماعی است که بی اجازه مسئولان انجام گرفته است.

تعدادی از برنامه ها و تجمع ها طبق خواسته برخی همراه با حاشیه هایی برگزار شد که در برخی موارد شرکت کنندگان حتی مرتضی پاشایی را نمی شناختند بلکه او را مسخره هم می کردند.

 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: