‪Google+‬‏ جاذبه‎های گردشگری روستای «تشویر طارم»
امروز: جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۸

روستای «تشویر »یکی از روستاهای جاذب گردشگر شهرستان طارم است که دارای جاذبه‎های تاریخی بی‎نظیری است.

کد خبر: ۲۶۱۸
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۳۱

به گزارش مهرزنجان ،شهرستان طارم یکی از شهرستان‎های زیبا و تاریخی استان زنجان است که دارای قدمت دیرینه بوده و جاذبه‎های تاریخی بی‌شمار آن نشان از قدمت این شهرستان دارد.

بناهای عظیم تاریخی و فرهنگی در این شهرستان موج می‎زند و اشیای کشف شده تاریخی عظمت «هندوستان ایران» را بیشتر نمایان می‎کند، در واقع طارم را می‎توان شهرستان قلعه‎های زیبا و تاریخی نام برد که بسیاری از این قلعه‎ها در حال حاضر از بین رفته است و تنها آثاری کوچک از آنها باقی مانده است.

قلعه «تشویر» به عنوان یکی از قلعه‎های مشهور این شهرستان در ضلع شمال غربی روستای «تشویر » و بر ارتفاعات کله‎قندی قابل مشاهده است که مورد توجه علاقه‎مندان به میراث فرهنگی است، این قلعه تاریخی آثاری از دیوار چیده شده با لاشه سنگ و ملاط گچ آهک قابل مشاهده است.


این بنای تاریخی در حد فاصل قلعه معروف «سمیران» در شرق و «قلعه سانسز» در غرب با فاصله بین 15 تا 20 کیلومتری واقع شده است، در واقع «تشویر »بین دو قلعه معروف شهرستان طارم قرار گرفته و این موضوع زیبایی آن را دو چندان کرده است،مکان انتخاب شده و طراحی قلعه به شکلی است که تنها راه ورود به آن ضلع شمالی است.

*قلعه‎ای برای دفاع از مردم تشویر

خلاقیت معمار این بنا موجب شده از وجود شیب‎های تند و پرتگاه‎های اطراق قلعه برای عدم نفوذ به آن بهره گرفته شود و این موضوع موجب شده تا در هنگام حمله بیگانگان مردم این منطقه بتوانند به خوبی از خود دفاع کنند، در حال حاضر نیز شکل دفاعی قلعه حفظ شده و می‎توان به راحتی کاربرد آن را مشاهده کرد.

احداث این قلعه به زمان اسماعیلیان بر می‎گردد و هنوز آثاری در این روستا دیده می‎شود که قدمت این منطقه را به خوبی نشان می‎دهد.

یکی از جاذبه‎های موجود در روستای «تشویر »محوطه معروف به «گنج‎گنو» است که در سه کیلومتری ضلع شمال شرقی روستا و دو کیلومتری ضلع جنوبی رودخانه «قزل‎اوزن» دارای معادن گچ و آهک است.

از معادن این محوطه در قرون گذشته برای احداث بناهای تاریخی «تشویر»از جمله قلعه «تشویر » استفاده شده است که با توجه به بررسی‎های انجام شده آثار سکونت در دوران اسلامی در این محوطه مشاهده می‎شود.

روستای «تشویر» دارای قدمتی طولانی است که از مناطق با جاذبه شهرستان طارم است، آثار تاریخی بر جای مانده پیرامون روستای «تشویر» به دوره ساسانی تعلق دارد و نشانگر اهمیت این ناحیه در آن دوران بوده است.

انتهای پیام/

  

مطالب مرتبط:
برچسب ها: تشویر طارم 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: