‪Google+‬‏ بی حجابی و انتظار از رئیس جمهور
امروز: دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۳

برای هر مسلمانی که مختصری با تعالیم اسلامی و احکام شرعی آشنایی داشته باشد، روشن است که حجاب، یک اصل محکم دینی و از ضروریات دین اسلام است.  در این باره آیات قرآن و روایات فراوانی بطور مشخص بر حفظ حجاب و نوع پوشش اشاره می کنند.

کد خبر: ۲۸۰۳
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۹

به گزارش مهرزنجان، برای هر مسلمانی که مختصری با تعالیم اسلامی و احکام شرعی آشنایی داشته باشد، روشن است که حجاب، یک اصل محکم دینی و از ضروریات دین اسلام است.  در این باره آیات قرآن و روایات فراوانی بطور مشخص بر حفظ حجاب و نوع پوشش اشاره می کنند.

حجاب در آیات قرآن:

1-«وَقُل لِّلْمُؤْمِنَـتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَـرِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلاَ یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاَّ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَی جُیُوبِهِنَّ وَلاَ یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ ءَابَآئِهِنَّ...»(نور/31)؛ و به زنان با ایمان بگو: چشم‌های خود را (از نگاه هوس آلود) فرو گیرند و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را جز آن مقدار که ظاهر است، آشکار نکنند و (اطراف) روسری‌های خود را بر سینه خود افکنند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود) و زینت خود را آشکار نسازند، مگر برای شوهرانشان یا پدرانشان و... .

2- «یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلَابِیبِهِنَّ ذلِکَ أَدْنى أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ»(احزاب/59)؛ اى پیامبر، به زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو که چادر خود را بر خود فرو پوشند، این مناسبتر است تا شناخته شوند و مورد آزار واقع نشوند و خدا آمرزنده و مهربان است.

حجاب در روایات:

1- اسماء دختر ابوبکر و خواهر عایشه به خانه پیغمبراکرم(ص) آمد درحالی که جامه‌های نازک و بدن نما پوشیده بود.رسول اکرم(ص) روی خویش را ازوی برگرداند و فرمود:ای اسماء همین که زن به حد بلوغ رسید سزاوار نیست چیزی از بدن او دیده شود مگر ازمچ دست به پایین و صورتش(الدرالمنثورج ۵)

2- امام على علیه السّلام فرموده اند : پوشیده و محفوظ داشتن زن مایه آسایش بیشتر و دوام زیبایى اوست . غرر الحکم(۵۸۲۰)

3- امام صادق علیه السلام می فرمایند: حجاب زن برای طراوت و زیبایی اش مفیدتر می باشد. ( المستدرک، ج۵)

به این یک داستان عبرت آموز از حادثه کربلا نیز توجه کنید:

وقتی که کاروان اسرا وارد کوفه شد و کوفیان برای اسرا خرما و غذا به عنوان صدقه می دادند حضرت ام کلثوم سلام الله علیها خرما را از دست بچه گرفت و به کوفیان خطاب کرد: یَا أَهْلَ الْكُوفَةِ إِنَّ الصَّدَقَةَ عَلَیْنَا حَرَامٌ ای کوفیان صدقه بر ما حرام است. اما ببینید كه این خاندان تا چه اندازه  به حجاب اسلامی و عفاف شان پایبند بوده است كه لقمه‌ غذا را از دهان بچه ها بیرون می‌اندازند ولی وقتی یک زن متوجه می شود که اسرا از خاندان آل محمد هستند برای آنها چادر و  مقنعه می آورد ، آنها مقنعه و چادر را قبول می کنند در حالی که طعام آنها را قبول نکرده بودند.

با این که اهمیت حجاب و عفاف برای همه روشن است آیا شایسته است که رئیس جمهور محترم در دو جا(دیدار با طلاب و علماء حوزه علمیه قم و در همایش یادبود همسر حضرت امام) از برخورد با بی حجابی گله کند؟

انتظار از رئیس جمهور که لباس روحانیت نیز به تن دارد این است همانطور که دغدغه اقتصادی دارد، دغدغه فرهنگی نیز داشته باشد. نه اینکه با شمردن برخی منکرات دیگر مانند، تورم، کم آبی و تحریم و مانند اینها به صورت تلویحی از چسبیدن به برخی منکرات دیگر مانند برخورد با بی حجابی انتقاد کند. و نه اینکه بگویند ما موظف به بهشت بردن مردم نیستیم. نه اینکه بفرمایند، پلیس موظف به اجرای اسلام نیست. پس در یک ممکلت اسلامی اجرای دستورات اسلامی بر عهده کیست؟ آقای رئیس جمهور یادشان باشد اگر در هیئت دولت وزیر اقتصاد دارند  وزیر فرهنگ نیز دارند.

حداقل انتظار از مسئولان این است که همه منکرات را در یک حد ببینند نه اینکه به بهانه یک منکر از منکر دیگر جلوگیری نشود. هر چند به نظر می رسد در مبارزه با منکرات باید اولویت بندی شود و همه منکرات را نمی توان در یک حد دید. قطعا پدیده بی حجابی از بالاترین منکرات است که آثار زیانبار فردی و اجتماعی آن بر کسی پوشیده نیست.

انتهای پیام/

نویسنده : سیدعمران حسینی نسب

مطالب مرتبط:
برچسب ها: بی حجابی 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: