‪Google+‬‏ توافق خوب باید پایدار باشد
امروز: یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۱۸
یادداشت/

بررسی نطرات رهبر معظم انقلاب در باره توافق هسته ای و تاکید بر توافق خوب و پایدار نشان از بی اعتمادی ایران به طرف غربی است.

کد خبر: ۳۰۱۲
تاریخ انتشار: جمعه ۵ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۶

به گزارش مهرزنجان ،حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار رمضانی با مسئولان نظام، به بیان تاریخچه‌ی کوتاهی از روند مذاکره با آمریکایی‌ها پرداختند که به درک روند مذاکرات کمک قابل توجهی می‌کند.

ایشان در این دیدار با اشاره به تاریخچه مذاکرات شروع این مذاکره را زمان دولت دهم خوانده وافزودند : در آن زمان یکی از محترمین منطقه  آمده و در ملاقات خود گفت :رییس جمهور آمریکا تماس گرفته و گفته که ما می خواهیم مسئله هسته ای را با ایران حل کنیم که دو نکته مهم داشت.

اول اینکه ما ایران را به عنوان قدرت هسته ای خواهیم شناخت و دوم اینکه در عرض 6 ماه تحریم ها را خواهیم برداشت.

ایشان افزودند:ما گفتیم ما به آمریکایی ها اعتماد نداریم ولی این دفعه را هم امتحان می کنیم.

آیت الله خامنه ای اظهار داشت:نگاه ما از اول شک آلود بود، طبق تجربه به اینها اطمینان نداشتیم و از اول با ملاحضه وارد شدیم.

نگاه شک آلود نسبت به طرف غربی مسئله ای است ثابت شده برای ملت ایران که رهبری به آن تاکید می کند زیرا آمریکایی ها در مناسبات مختلف بدون صداقت وارد عمل شداند.

بررسی بیانات رهبری نشان می دهد که ایشان  توافق خوب را منصفانه و عادلانه می دانند ولی از نظر آمریکا توافق خوب توافقی است که توانمند خواهانه است باشد و آمریکا در آن به خواسته های خود برسد.

مطالعه روند مذاکرات نشان می دهد که هدف آمریکا ریشه کن کردن صنعت هسته ای در کشور است و می خواهند ماهیت هسته ای را در کشور از بین ببرند.

 مهمترین نکته توافق خوب هم که رهبری به آن اشاره داشتند داشتن بهره مندی از حق هسته ای ملت ایران بدون تحریم است که باید ملت ایران به آن برسند.

بیان کردن توافق پایدار این نکته را می رساند که در توافق باید هیچ نوع دبه ای نباشد و توافق روشن و آشکار انجام بگیرد.

توافق بد هم توافقی است که از مراکز دولتی، امنیتی و نظامی بازرسی شود  و تمام اطلاعات و افراد کشور در اختیار کسانی قرار گیرد که سابقه دشمنی با ایران را دارند و اینکه آمریکا به توافقی که خودش شدیدا به آن نیاز دارد برسد ولی تحریم ها همچنان پابرجا بماند.

بازجویی از دانشمندان هسته‌ای، متوقف شدن بحث تحقیق و توسعه مسائل هسته ای در کشور، برداشته شدن تدریجی تحریم‌ها نیز از نشانه  ی توافق بد و ناپایدار است.

توافق خوب توافقی است که خوب و پایدار باشد، توافقی که در چهار چوب قوانین بین المللی باشد و ملت ایران بتوانند بدون تحریم از حق هسته ای خود بهره مند شده و به آن برسند.

امیدواریم با تلاش تیم مذاکره و دبه نکردن طرف غربی توافقی حاصل بشود که در آن حق هسته ای ملت ایران محفوظ مانده و تحریم های ظالمانه که دشمن از آن استفاده ابزاری می کند برداشته شود.

 

انتهای پیام/ 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: