‪Google+‬‏ شبکه های اجتماعی مامن مجازی افراد حقیقی!
امروز: چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۵

امروزه میل به محبوبیت،نوجواني و هيجان‌ خواهي در گسترش شبکه های اجتماعی موثر بوده است و جوانان مامن حقیقی خود را در شبکه های اجتماعی مجازی دنبال می کنند که هرگز دست یافتنی نیست.

کد خبر: ۳۱۹۰
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۲

به گزارش مهرزنجان ،کشیده شدن اینترنت از گوشه های خانه به جیب انسان سبب شده انسان هر وقت ارداه کند و در برخی موارد بدون ارده خود با اینترنت و شبکه های مجازی سروکار داشته باشد.

عمدتا شبکه های اجتماعی که بر پایه ارتباط جمعی است از گروه هایی عموماً فردی یا سازمانی تشکیل شده که از طریق یک یا چند نوع از وابستگی ها به هم متصل اند و در بستر یک جامعه اطلاعاتی پیچیده، با هم به فعالیت می پردازند.

در جهان معاصر که موسوم به «عصر اطلاعات و ارتباطات» است و رسانه‌ها همه چیز را در تسخیر خود در آورده اند؛ کارکرد و اهمیت رسانه ها بر کسی پوشیده نیست اما باید در استفاده از این ابزار نهایت دقت را داشت که برای فرد مشکلات جسمی و روحی به دنبال نداشته باشد.

یکی از عمده مضرات شبکه های اجتماعی این است که استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی باعث می شود فرد از جمع های حقیقی فرار کرده و در بستر جمع های مجازی قرار بگیرد که در فردگرا شدن شخص تاثیر گذار است.

شخصی که به شبکه های اجتماعی و موبایلی به نوعی اعتیاد پوچ داشته باشد به یقین هرگز به خواسته خود در شبکه های اجتماعی نخوهد رسید و بیشتر کارهای خود را از روی اعتیاد و عادتی که دارد انجام می دهد  ودر کارها و بازدید های خود از شبکه های اجتماعی هیچ هدفی را دنبال نمی کند.

در بررسی این مشکل اولین سوالی که در ذهن انسان خطور می کند چرایی این اتفاق هاست که باید قبل از دچار شدن جوانان به خصوص جوان ایرانی به آن توجه کرد و برای مقابله با مشکلات شبکه های اجتماعی چاره ای اندیشید.

با توجه به اینکه انگیزه های ورود به شبکه های اجتماعی میتوانند متفاوت باشند ازجمله: حضور جوانان به عنوان همنوایی با همسالان، تداوم دوستی های فعلی و احیاء دوستی های قدیمی، فرصتی برای بیشتر بودن با فضای واقعی، امکان زنده شدن ارتباطات قدیمی در عین دوری مکان، تجربه دوست یابی به سبک متفاوت با معیارهای فضای واقعی، اعمال کنترل بر تداوم و خاتمه ارتباط شبکه توسط کاربر، آسان شدن ،تسریع و تعمیق ارتباط بی بدیل، حس تعلق به گروه و احساس رضایت ؛ اما در کنار این باید به مضرات این شبکه ها نیز توجه کافی داشت و از آن مهم تر نباید شخص خود را وابسته به شبکه های اجتماعی بداند.

در مقابل این می توان به بحران هویت، بحران شناخت و اعتماد و تهی شدن کاربر از خود واقعی، رفتن به سوی آرمان واهی، تکه تکه شدن جامعه، سرقت هویت و هویت الکترونیکی، تاثیر بر ایدئولوژی افراد جامعه، شکل گیری شایعات و اخبار کذب در فضای مجازی، تبلیغات ضد دینی و القای شبهات، نقض حریم خصوصی افراد، انزوا و دورماندن از محیط واقعی اجتماع، تاثیرات منفی رفتاری، ایجاد حس مقایسه، ترویج بی بندوباری، اعتیادآور بودن، اضطراب و نگرانی، اختلالات خواب و... در شبکه های اجتماعی توجه ویژه ای داشت.

طبق مطالعاتي كه در سال ۲۰۱۲ به انجام رسيد، ۵۳% از كابران، تغييرات رفتاري ناشي از فعاليت در شبكه هاي اجتماعي را تاييد كردند و ۵۱% به تغييرات منفي اعتراف نمودند. دسته دوم معتقد بودند كه اين شبكه ها با ايجاد حس مقايسه، كيفيت زندگيشان را مخدوش ساخته و حس دلگرمي و اطمينان را از ايشان سلب كرده است. 

وایبر-آسیب شبکه های اجتماعی

با توجه به  گسترش اینترنت و استفاده از شبکه های موبایلی والدین بايد ساعاتي را در شبانه روز تعيين كنند كه فرزندان هر نوع وسيله الكترونيكي خود را خاموش كنند و از دنياي اينترنت فاصله بگيرند.

امید است با گسترش شبکه های موبایلی و اجتماعی در جامعه فرهنگ استفاده صحیح از این شبکه ها نیز در جامعه گسترش یابد و افراد بتوانند از این ابزارها به نحوی استفاده کنند که وارد متن زندگی آنها نشده  بلکه در حاشیه قرار گیرد.

 نوجوانان نیز باید هيجان‌ خواهي خود را در روی آوردن به شبکه های اجتماعی کنار گذاشته و مامن حقیقی خود نه در شبکه های اجتماعی بلکه در مساجد و محلات و درکنار دوستان واقعی خود دنبال کرده و بدون آگاهی وارد شبکه های اجتماعی نشوند.

انتها پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: