‪Google+‬‏ فعالیت 800 واحد تولیدی فرش دستباف در استان زنجان
امروز: چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۰

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان گفت: 800 واحد تولیدی فرش دستباف در استان زنجان وجود دارد.

کد خبر: ۳۹۰
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۰۱

  به گزارش مهرزنجان ایرج احمدی ظهر امروز در کار گروه امور اقتصادی و تولیدی استان زنجان به مزایای خوشه صنعتی اشاره کرد و اظهار داشت: توسعه خوشه‌های صنعتی توان حضور در بازارهای هدف را افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه توسعه خوشه‌های صنعتی زمینه رسیده به مقیاس بالا از جمله تولید محصولات و ارائه خدمات و دستیابی به بازارهای جهانی را طراحی می‌کند، تصریح کرد: خوشه صنعتی موجب افزایش نوآوری و روحیه ابداع می‌شود.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان با اشاره به الویت بندی خوشه صنعتی استان زنجان افزود: روی، صنعت فرش، چاقو، زیتون و فرآورده‌های آن و فرآورده‌های لبنی جزو الویت‌های این خوشه است.

این مسئول به ساختار خدمات واحدهای تولیدی فرش دستباف استان زنجان اشاره کرد و گفت: 23 هزار دار قالی در سطح استان وجود دارد.

* فعالیت 18 تعاونی فرش بافی در استان زنجان

احمدی تعداد بافندگان فرش استان زنجان را 66 هزار نفر اعلام کرد و بیان داشت: 18 تعاونی فرش بافی در استان زنجان فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه 10 واحد سنتی رنگرزی در استان زنجان فعال است، ادامه داد: 800 واحد تولیدی فرش دستباف در استان وجود دارد.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان تعداد افراد دارای کار استان در این حوزه را 23 هزار و 600 نفر اعلام کرد.

این مسئول به میزان صادرات فرش استان زنجان اشاره کرد و گفت: 21 میلیون دلار صادرات فرش از استان زنجان گزارش شده است.

احمدی خاطرنشان کرد: عمده‌ترین صادرات فرش از استان‌های تهران و قم اعلام شده است.

وی به نحوه فروش و توزیع محصولات توزیعی در استان اشاره کرد و ابراز داشت: بیش از 80 درصد عمده تولید محصولات در کارگاه‌های استان است و 60 درصد تولید در شهرها و روستاهای استان زنجان بر اساس سفارش قبلی صورت می‌گیرد.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان با اشاره به اینکه فروش فرش‌های دستباف استان زنجان معمولاً در تهران و قم انجام می‌شود، اضافه کرد: در حال حاضر در هفت استان از جمله زنجان، خراسان جنوبی، گلستان، خراسان شمالی، ایلام، اردبیل و سیستان بلوچستان پروژه توسعه خوشه فرش و گلیم استان کلید خورده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: خراسان شمالی و استان قم در این زمینه جزو استان‌های پیشتاز کشورمان است.

احمدی در پایان با اشاره به اینکه امکان سنجی خوشه فرش در استان زنجان انجام شده است، متذکر شد: اگر راه اندازی این خوشه در جلسه مصوب شود فراخوان و اقدامات لازم در این زمینه آغاز می‌شود.

انتهای پیام/

فارس

نویسنده : مهر زنجان

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: