‪Google+‬‏ کودکی که برای بابایش نان می برد تصاویر
امروز: چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۴

من کودکی هستم که "الف" کتاب اولم را در اعتیاد پدرم و "نانش" را روی چرخی می بینم که هر روز کمرم را خم می کند.

کد خبر: ۳۹۸۰
تاریخ انتشار: شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۲

به گزارش مهرزنجان، کودکان كار چاره‌ای ندارند جز آن‌که، خرج اعتیاد پدر عصبانی خود را بدهند و زندگی مادر مریض و معتاد خود را تأمین کنند، مادری که معلوم نیست آن‌ها را به دنیا آورده یا به قیمتی ناچیز خریده است، كه بر اساس ماده 32 پیمان جهانی حقوق کودک، آنان باید در برابر هر کاری که رشد و سلامت آن‌ها را تهدید می‌کند حمایت شوند و دولت‌ها باید سن کار و شرایط کار کودکان را مشخص کنند.

آری من کودکی هستم که "الف" کتاب اولم را در اعتیاد پدرم و "نانش" را روی چرخی می بینم که هر روز کمرم را خم می کند.

چشم باز کرده بود زندگی را ببیند و از نعمت وجودی که خدا به وی عطا کرده بود لذت ببرد و تا دوره نوجوانی با آرزوهایش بازی کند؛ غافل از اینکه تا معنی نان را بفهمد خودش باید نان آور خانه ای باشد که هرگز به آینده وی فکر نکرده اند.

تصوّر کنید کودک تقریبا 5 ساله ای را که در هوای سرد و با دستاهای مهربانش و چشم هایی پر از اشک دارد چرخی به زور هول می دهد.

کودکی که سرما وجودش را گرفته و به جای اینکه گرمی دستان پدری را لمس کند دارد سرمای آهنی را می چشد که به دستش چسبیده است. 

حال در تصویر زیر تصوّر خود را عمق بخشیده و بخشی از زندگی کودکان کار در زنجان را ببیند. 

کودکان کار زنجان زیر چتر فقر/ کودکی که برای بابایش نان می برد + تصاویر

کودکانی که وظیفه دارند بخشی از زندگی پر مصیبت خانواده را بچرخانند، کودکانی که شناسنامه ندارند، گاهی اوقات در ازای مقداری پول معامله می‌شوند و دیگر مهم نیست، زیردست سرپرستان سنگدل و خشن، بر سر جسم و روح این کارگران معصوم چه می‌آید.

کودکان کار زنجان زیر چتر فقر/ کودکی که برای بابایش نان می برد + تصاویر

کودکان کار زنجان زیر چتر فقر/ کودکی که برای بابایش نان می برد + تصاویر

کودکان کار زنجان زیر چتر فقر/ کودکی که برای بابایش نان می برد + تصاویر

کودکان كار چاره‌ای ندارند جز آن‌که، خرج اعتیاد پدر عصبانی خود را بدهند و زندگی مادر مریض و معتاد خود را تأمین کنند، مادری که معلوم نیست آن‌ها را به دنیا آورده یا به قیمتی ناچیز خریده است.

کودکان کار زنجان زیر چتر فقر/ کودکی که برای بابایش نان می برد + تصاویر

به موجب ماده 79 قانون کار مصوب 1369 به کار گماردن افراد با سن کمتر از 15 سال تمام شمسی ممنوع است و این موضوع در مورد دختر و پسر یکسان میباشد ليکن نوجوان وفق ماده 82 همان قانون٬ در مورد کارگری است که سن او بين 15 تا 18 سال باشد

کار کودکان پیامدهای بدی برای این کودکان که به «کودکان کار» معروف هستند دارد. در ایران کودکان کار وجود دارند اما آمار دقیقی از تعداد آنها در دست نیست. با این حال تعداد این کودکان به دلایل گوناگون در حال افزایش است. تعداد کودکان کار در تهران بیش از ۲۰ هزار نفر است. سازمان جهانی کار در سال ۱۹۹۵ تخمین زد بیش از ۷۱/۴ درصد از کودکان ایرانی بین ۱۰تا ۱۴ سال از لحاظ اقتصادی فعال بوده‌اند. در سرشماری رسمی ایران سال ۱۳۷۵ اعلام شد بیش از ۴ درصد جمعیت شاغل ایران بین ۱۰ تا ۱۴ سال داشتند. در این آمار جمعیت شاغل ایران ۵/۱۴ میلیون نفر ذکر شده است بنابراین تعداد کودکان کار ۱۰ تا ۱۴ ساله، که ۴ درصد آن هستند در حدود ۶۰۰ هزار نفر است. در سال ۱۳۷۵ حدود ۳۸۰ هزار کودک در سن ۱۰ تا ۱۴ سال در ایران کار ثابت داشته است.

قانون ایران در مورد کار کودکان چه می‌گوید؟

  سال 1373، دولت ایران پیمان نامه‌ جهانی حقوق کودک را امضا کرد و تعهدات مربوط به کودکان کار و خیابانی را به صراحت پذیرفت، اما با گذشت 17سال، هنوز این قشر به رسمیت شناخته نشده‌اند، دلیل این مدعی نیز نبود آمار دقیق از این کودکان در کشور است.  مهم‌ترین وظیفه دولت در این خصوص ایجاد حق هویت برای کودکان، صدور کارت شناسایی و اجازه تحصیل در مدارس است، اما در عمل جز سیاست‌های نافرجام ضربتی و سرکوبی گام دیگری برداشته نشده است.  در ایران ماد‏ه‏‌ 79 قانون کار، اشتغال به کار کودکان زیر 15 سال را ممنوع دانسته است البته کارگران شاغل در کارگاه‌های خانوادگی که کارفرمای آن‌ها، همسر یا بستگان و خویشاوندان نسبی درجه‏ یک باشند، مشمول قانون کار نیستند در نتیجه حداقل سن کار در مورد چنین کارگرانی رعایت نمی‏‌شود؛ بر اساس قانون کار اگر یک کارفرما کودک زیر 15سال را به کار بگیرد، متخلف خواهد بود و برای نخستین بار مجازات نقدی، بار دوم مجازات نقدی و حبس و بار سوم علاوه بر این موارد، کارخانه یا کارگاه پلمپ و پروانه کار فرد متخلف ابطال خواهد شد.  از سوی دیگر ماد‏ه‏‌ 84 قانون کار پیش‌بینی کرده است که در مشاغل و کارهایی که ماهیت آن برای سلامتی یا اخلاق کارآموزان و نوجوانان زیان‏‌آور است، حداقل سن کار 18 سال تمام خواهد بود که تشخیص این امر با وزارت کار و امور اجتماعی است.

به نظر می‌رسد که پدیده کودکان کار نیازمند یک اجماع واحد و تعامل همه جانبه از سوی دستگاه‌های دولتی و نهادهای اجتماعی و غیردولتی است، تعاملی که می‌تواند ماحصل آن شناسایی کودکان کار، ایجاد مشاغل پایدار برای خانواده‌های آنان، گسترش حیطه نظارت سازمان‌های دولتی نظیر بهزیستی و معرفی کودکان کار به NGOها برای حمایت و پوشش باشد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: