‪Google+‬‏ سیر صعودی افزایش بیکاری بافندگان فرش در استان زنجان
امروز: چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۳۳
داستان ادامه دار رکود صادرات فرش دستبافت؛

رکود بازار فرش دستبافت مشکلی که گریبانگیر بافندگان استان زنجان شده و این رکود همچنان ادامه دارد و پایان رفع این مشکل همچنان نامعلوم بوده و این بار زنگ خطر افزایش بیکاری زنجان در حوزه فرش به صدا در آمده است.

کد خبر: ۳۹۹۶
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۹

به گزارش مهرزنجان به نقل از موج رسا, خواب بازار صادرات فرش ابریشم خواب مسئولان را سنگین‌تر کرده و تبعات این مشکل امروز گریبانگیر افرادی در جامعه شده که امرار و معاش زندگیشان از بافت فرش است.

همچنان بیکاری بافندگان فرش در زنجان افزایش می‌یابد و رکود بازارفرش زنجان از یک سو و تعطیلی واحد‌های صنعتی از سوی دیگر معضل بیکاری را در زنجان تشدید می‌کنند.

معضل بیکاری جوانان داستان همیشگی و عادی برای مردم استان زنجان بوده و این موضوع در سایر استان‌ها نیز مشاهده می‌شود و این داستان بی‌‌انتها بوده و گویا برای آن انتهایی تعریف نشده است.

شاید توجه رسانه‌ها به معضلات بیکاری و رکود اقتصادی تلنگری برای مسئولان باشد تا در حل این مشکلات گام‌ها بزرگی برای رفع آن بردارند.

در حال حاضر تبعات رکود فرش بافندگان را نشانه گرفته است و در این داستان بافندگان که بیشتر آنها از طبقات پایین جامعه یعنی افرادی که درآمد آنها زیر خط فقر هستند را تحت تاثیر قرار داده است.

بافندگان از این موضوع رضایت خاطر ندارند و اگر وضعیت فعلی بازار فرش با این روند ادامه داشته باشد براساس گزارش مدیر فرش استان زنجان دست مزد بافندگان کاهش می‌یابد.

فرش زنجان

خبر خوشی از بهبود بازار فرش دستبافت به بافندگان وجود ندارد

محسن جعفری، مدیر فرش زنجان وضعیت فعلی بازار فرش زنجان را نامناسب اعلام کرد و افزود: خبر خوشی برای بافندگان در صادرات فرش در استان زنجان وجود ندارد.

وی با بیان اینکه به دلیل نامناسب بودن بازار فروش فرش تاجران فرش توانایی قرارداد با با بافندگان را ندارند، ابراز کرد: هنوز این مشکل وجود دارد و اگر این روند ادامه دار باشد مشکلات دیگری در این حوزه ایجاد می‌شود.

دست مزد بافندگان کاهش می‌یابد

مدیر فرش زنجان با اشاره به اینکه .ضعیت فعلی بازار فرش زنجان اگر ادامه دار باشد در سال 95 دست مزد بافندگان فرش ابریشمی کاهش می‌یابد، افزود: همچنان شورای مزد در انتظار حل مشکلات اقتصادی و به تبع آن بازار فرش هستند.

نمایشگاه فرش در آلمان برگزار می‌شود

فرش زنجان

وی با اشاره به برگزار نمایشگاه فرش در دی ماه امسال در کشور آلمان گفت: امیدواریم این نمایشگاه بتواند در رونق فرش ایران تاثیر داشته باشد.

جعفری با بیان اینکه برنامه خاصی برای تحرک بازار فرش هنوز وجود ندارد، افزود: صادرات فرش استان زنجان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6 درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه تا پایان آذرماه امسال صادرات فرش استان زنجان 7 میلیون و 638 دلار بوده است، ابراز کرد: در مدت مشابه سال گذشته 8 میلیون و 349 هزار و 250 دلار صادر شده بود.

مدیر فرش زنجان با اشاره به تولید فرش استان زنجان با برآورد حدودی 150 هزار متر مربع بوده است، تصریح کرد: مصرف داخلی فرش دستبافت ابریشم در ایران پایین است و بیشتر فرش‌ها به خارج از کشور صادر می‌شود.

فرش زنجان

و اینکه آیا باید به رونق صادرات آینده فرش ابریشمی دست بافت خوش آیند بود؟ سوالی است که همه بافندگان فرش از مسئولان حوزه فرش دارند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین ها