‪Google+‬‏ رسانه تا کنون نتوانسته است در فرهنگ سازی عفاف و حجاب نمره قبولی بگیرد
امروز: پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۵
مهر زنجان گزارش می دهد/

گسترش ارزش و غیر ارزش، یکی از توانایی های بی شمار رسانه است. در کشور، اکثر رسانه ها اعم از دیداری، شنیداری و مطبوعات تا کنون نتوانسته اند در زمینه ی فرهنگی به ویژه حجاب، نمره ی شایسته ای را بدست بیاورند.

کد خبر: ۴۲۲۶
تاریخ انتشار: شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰

به گزارش مهرزنجان، در دو دهه اخیر مسئله عفاف و حجاب همواره یکی از دغدغه های مهم دینی فرهنگی و اجتماعی بوده که گاه مورد توجه دستگاه ها و نهادهای دولتی و عمومی قرار گرفته است.

در این میان رسانه های جمعی اعم از دیداری، شنیداری و مکتوب نفش انکار ناپذیری در ترویج یا تضعیف فرهنگ حجاب و عفاف در سطح عموم داشته اند.

به همین دلیل صاحب نظران، کارشناسان و پژوهشگران سعی کرده اند درباره این موضوع از ابعاد مختلف فقهی، کلامی، جامعه شناسی، روانشناسی، حقوقی و سیاسی و حتی اقتصادی به تحقیق و اظهار نظر بپردازند.

به جرات می توان گفت مسئله حجاب و عفاف زنان از معدود مسائلی است که رسانه های داخلی بدون هیچ گونه طرح مدونی به آن پرداخته اند و بیشتر دچار سردرگمی گردیده اند، بعضی اوقات دفاع و پرداخت به شیوه نادرست آثار منفی بر جا گذاشته و موجب سوء استفاده بیشتر شده است.

مقام معظم رهبری در مورد مسئله حجاب می فرمایند، مسئله حجاب، به معنی منزوی کردن زن نیست. اگر کسی چنین برداشتی از حجاب داشته باشد، این یک برداشت کاملا غلط است.

مسئله حجاب به معنای جلوگیری از اختلاط و آمیزش بی قید و شرط زن و مرد در جامعه است، زیرا آمیزش و اختلاط بی قید و شرط، هم به ضرر جامعه و هم به ضرر زن و مرد، به خصوص به ضرر زن است.

حجاب به عنوان یک ارزش انسانی و فریضه ای واجب بر هر زن و مرد مسلمان است که در کنار ارزش و واجب بودن به نوعی اهتمام به آن به فطرت بشری باز می گردد.

ایران به عنوان کشور اسلامی که با مدل حکومت اسلامی در کنار جمهوریت اداره می شود و با در بند کردن زنان چون کشورهای عربی و آزادی پوشش در برخی دیگر از کشورهای اسلامی چون مصر و اندونزی مخالف بوده و به عنوان یک حکومت دینی، حجاب و الزام عملی به آن را در قانون اساسی خود گنجانده است.

اما چند سالی است که پدیده بد حجابی در کشور ما شایع شده و هر سال مصادیق‌ آن رو به افزایش است، پیش تر ها منظور از بد حجابی بیرون گذاشتن موها بود و رفته رفته شامل مانتو و روسری کوتاه، شلوار تنگ و امثال هم شد و هر چه پیش می رود از حجم و پوشیدگی لباس ها نیز کاسته می شود مانتوهای بی دکمه، شال ها کوتاه، ساپورت های نازک و...  دیده می شود.

با شروع فصل گرما مظاهر بدحجابی نیز نمایان تر می شود و برخی مسئولان و نهادها مانند ستاد امر به معروف و گشت ارشاد را به فکر و برخورد وا می دارد.

رسانه یکی از قدرتمندترین ابزار در ترویج و اشاعه هر مطلب، ارزش و یا ضد ارزش است. کما این که شبکه های ماهواره ای با استفاده از این قدرت در اشاعه اباحه گری، فرهنگ برهنگی گام بردارند و از هیچ کوششی فروگذار نیستند.

امروزه اکثر نشریات عمومی داخلی نیز در طرح‌ های روی جلد یا صفحات حساس و پرخواننده و نیز در کتاب ‌ها و از همه مهم ‌تر برخی برنامه ‌های نمایشی تلویزیون، سینما و تئاتر به روال نشریات و فیلم ‌سازان خارجى، برای جذب مخاطبان از تصاویر زنان بهره‌ می‌ گیرند و آن دسته از نشریاتی که تا حدودی می ‌خواهند حرمت نگه دارند، از تصاویر دختران خردسال استفاده می‌ کنند.

اما رسانه ها، از صدا و سیما به عنوان در دسترس ترین رسانه تا روزنامه ها و رسانه های فضای مجازی یا موازی کاری می کنند و یا آنچنان که باید و شاید کاری از پیش نبرده اند.

فرمانده انتظامی استان زنجان، سردار علیرضا صالحی در گفت و گو با خبرنگار مهر زنجان در مورد موضوع عفاف و حجاب در جامعه با بیان اینکه بحث حجاب در جامعه یک اصل اساسی بوده و در آموزه های دینی و نظام جمهوری اسلامی ایرران تاکید فراوانی شده است، اظهار کرد: با توجه به اینکه شاکله نظام جمهوری اسلامی ایران بر حجاب و عفاف است و در این راستا باید مسئولین دستگاه های فرهنگی بر این امر بسیار مهم توجه جدی داشته باشند.

وی با بیان اینکه تولید کنندگان البسه نقش مهمی در این زمینه حجاب و عفاف دارند، گفت: اگر الگوی مناسب در این حوزه باشد جلوی بی حجابی در استان گرفته می شود.

سردار صالحی ادامه داد: در این میان وضعیت حجاب و عفاف در استان زنجان مطلوب است.

انتهای پیام/پ

مطالب مرتبط:
برچسب ها: عفاف و حجاب 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: