‪Google+‬‏ ترویج حجاب و عفاف نیازمند عزم فرهنگی
امروز: دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۴
مهر زنجان گزارش می دهد/

بسیاری از برنامه های ماهواره ای برضد ارزش های خانواده ایرانی برنامه ریزی شده اند که علاوه بر ترویج فرهنگ بی ارزش غرب موجب از بین بردن اعتقادات و عدم پایبندی به مسائل دینی می شود بلکه باید رواج بدحجابی در جامعه را تحفه و سوغات شبکه های ماهواره ای دانست.

کد خبر: ۴۳۳۹
تاریخ انتشار: یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۳۰

به گزارش مهرزنجان، این روزها فرهنگ غربی مانند خوره جان و روح فرهنگ ایران اسلامی را به سرعت می بلعد و ستون های پایه های این فرهنگ هر بار با پاتک فرهنگ غربی به لرزه می افتد و اگر امروز به فکر نباشیم قطعا در آینده ای نزدیک پایه های آن لرزان و لرزانتر می شود، یکی از فرهنگ های که دستخوش تغییرات و تحولات بسیاری شده است، فرهنگ حجاب و عفاف است.

شرایط حجاب و بی ‎توجهی ‎هایی که متاسفانه در چند سال اخیر در خصوص بد حجابی ‎هایی که در سطح جامعه مشاهده می‎شود، اصلا در خور و شأن نظام جمهوری اسلامی ایران نیست و چاره‎ اندیشی پیرامون آن از ضروریات است.

ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه فقط در حوزه یک نهاد نیست بلکه تلاش برای ارتقای آن وظیفه همه دستگاه‎های شامل دستگاه‎های اجرایی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی متولی است.

با توجه به گسترش فعالیت‎های تبلیغی غرب علیه فرهنگ دینی و اعتقادی ملت ایران با استفاده از بسترهای ارتباطی شامل اینترنت، موبایل و ماهواره تدوین یک برنامه راهبردی در خصوص ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در سالی که از طرف مقام معظم رهبری به سال اقتصاد و فرهنگ نام گذاری شدهاست  ضروری است.

حجاب به عنوان یک دستور الهی که بارها در قرآن کریم به آن تاکید شده است امروزه در میان بعضی از افراد با دگرگونی هایی همراه بوده به طوری که این افراد بر اساس تفاسیر خود از این مقوله در جامعه حاضر می شوند.

مقوله بد حجابی برخی از افراد، به يک معضل كاملا مشهود در جامعه تبدیل شده است كه فقط برای افراد بدحجاب مشكل ايجاد نمی كند، در واقع آسيب ‌هايی كه از بدحجابی ناشی می ‌شود، تمام اعضای جامعه را در بر می ‌گيرد.

موضوع بی حجابی از معضلاتی است که امروزه نمودهای آن را می توان به وفور در میان زنان و دختران جامعه مشاهده نمود، معضلی که اگرچه به یکی از آسیب های اجتماعی بدل شده اما در مقایسه با سایر این آسیب ها با تساهل بیشتری نسبت به آن برخورد می شود.

هر چند پدیده بدحجابی موضوع جدیدی نیست و پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره حضور افرادی هنجار شکن و با پوشش نامناسب را در جامعه شاهد بوده ایم، اما گسترش این پدیده مذموم طی سال های اخیر و گرایش روز افزون جوانان به آن امری نگران کننده است که نیازمند ریشه یابی و برنامه ریزی برای ارائه ی راه کار های عملی از سوی نهادهای فرهنگی است.

گرچه بی حجابی علل گوناگونی دارد، اما مهمترین عاملی که در حال حاضر می توان برای دامن زدن به فرهنگ بد پوششی و بدحجابی به آن اشاره کرد تأثیر مخرب شبکه های ماهواره ای و برنامه های غیر اخلاقی این شبکه ها بر جوانان است، که متأسفانه به دلیل عدم برنامه ریزی مناسب برای خنثی کردن آثار مسموم آن و طیف وسیع مخاطبین با سرعت سرسام آوری درحال دگرگون ساختن ساختار های ارزشی جامعه و القای فرهنگ برهنگی به جوانان است.

باز شدن پای ماهواره به خانه های ایرانیان به سال های دور و درازی برنمی گردد، با این حال در مقایسه میزان استقبال مخاطبین از تلویزیون با سایر رسانه ها می توان دریافت که چرا دنیای غرب برای ترویج فرهنگ منحط و بی بند و بار خود بیش از هر چیز بر روی شبکه های ماهواره ای سرمایه گذاری می کند.

عواملی همچون همگانی بودن و دسترسی آسان، ارسال سریع اطلاعات و تأثیر عمیق روانی برنامه های تلویزیونی موجب گردیده تا ماهواره به عنوان کاربردی ترین سلاح در جنگ نرم دنیای استکبار علیه ملیت ها و فرهنگ های بومی به کار گرفته شود، به طوری که این روزها می توان به روشنی آثار سلطه این شبکه ها را بر جامعه مشاهده نمود.

رواج مد گرایی و استفاده ی افراطی از لوازم آرایشی در میان بانوان از بارزترین نمود های تأثیر مخرب ماهواره بر جامعه است، علاوه بر این عادی جلوه دادن روابط خارج از عرف زن و مرد و اشاعه ی بی عفتی از دیگر رسالت هایی است که برنامه ریزان این شبکه ها دنبال می کنند.

اگرچه تولیدی ها و فروشندگان پوشاک دو عامل اصلی ورود پوشش نامتعارف در جامعه می باشند ولی نمی تواند نقش مسئولان و دستگاه های نظارتی در کنار فعالیت شبکه های ماهواره ای را در این موضوع نادیده گرفت که با اقدامات موثر خود طوری رفتار کنند که جامعه دغدغه بدپوششی را نداشته باشد.

 

* طهماسبی: رعایت حجاب در جامعه یک وظیفه شرعی و انسانی تمام انسان ها است

سرهتگ ابوالفضل طهماسبی، فرمانده سپاه ناحیه شهرستان زنجان در گفت و گو با خبرنگار مهر زنجان، در این زمینه با بیان اینکه دین مبین اسلام تاکید فراوانی بر رعایت عفاف و حجاب دارد، اظهار کرد: رعایت حجاب در جامعه یک وظیفه شرعی و انسانی تمام انسان ها است.

وی با بیان اینکه اگر بی حجابی در جامعه رواج پیدا کند بهداشت روانی در در جامعه متزلزل می شود، افزود: وظیفه تمام افراد جامعه است با ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی در مقابله با بی حجابی ایستادگی کنند.

فرمانده سپاه ناحیه شهرستان زنجان با بیان اینکه شبکه های ماهواره ترویج دهنده بی حجابی و بی بند باری هستند، بیان کرد: دشمنان نظام جمهوری اسلامی با هدف انهداد جوانان ایرانی این شبکه ها را راه اندازی کرده اند.

طهماسبی با بیان اینکه بیشترین آسیب های اجتماعی امروز در جامعه از نبودن عفاف و حجاب زن و مرد است، اظهار داشت: شبکه‌ های ماهواره‌ ای که در راستای جنگ نرم دشمنان راه ‌اندازی شده با نمایش برنامه‌ ها و فیلم‌ های مبتذل به دنبال ایجاد خدشه و خلل در استحکام بنیان خانواده‌ ها هستند تا با ترویج روابط نا مشروع و غیر اخلاقی اساس خانواده‌ ها را از هم بپاشد.

وی با بیان اینکه حجاب زن و مرد ندارد و هر که عفت داشته باشد با حجاب است، تصریح کرد: عفاف و حجاب از پسندیده ‌ترین سجایای اخلاقی یک مسلمان به شمار می ‌رود.

فرمانده سپاه ناحیه شهرستان زنجان با بیان اینکه عفاف و حجاب لازمه یکدیگر است، گفت:عفاف یعنی خود را نگه داشتن از غیر حلال و مانع تسلط شیطان شهوت انسان شدن و این عفت است که به انسان مناعت طبع می ‌دهد تا انسان شهوات نفسانی غلبه پیدا کند.

طهماسبی با اشاره به نقش مهم عفاف و حجاب در تحکیم خانواده و حفظ امنیت فردی و خانوادگی، تاکید کرد: حتی کسانی که به اسلام معتقد نیستند برای حفظ امنیت فردی و اجتماعی و پایدار ماندن بنیان خانواده باید به حجاب به عنوان قانونی اجتماعی پایبند باشند.

وی با بیان اینکه آسیب های اجتماعی امروز در جامعه از نبودن عفاف و حجاب زن و مرد است، اظهار داشت: رعایت حجاب در جامعه می تواند باعث کاهش مفاسد اجتماعی شود.

انتهای پیام/پ

مطالب مرتبط:
برچسب ها: بدحجابی 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین ها