‪Google+‬‏ برجام نیز نتوانست کارگران را سر کار بفرستد
امروز: چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۵۹
قصه تلخ زندگی با طعم بیکاری؛

کارگران فصلی زنجان که بیشتر آنها نیز خانواده دار هستند در این روزهای سرد پاییزی به امید چند هزار تومان پول از خانه بیرون زده و از اول صبح در محل دروازه ارک و میدان 15 خرداد تجمع می کنند به امید اینکه کار روز مزد پیدا کنند.

کد خبر: ۴۶۰۶
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۰

به گزارش مهرزنجان، دروازه ارک و میدان 15 خرداد از جمله مهم ترین محل هایی هستند که همه روزه مردم زنجان در آنها شاهد کارگرانی هستند که هر روز به تعدادشان اضافه می شود.

تجمع کارگران فصلی در نقاط مختلف شهر زنجان، از جمله در دروازه ارک و میدان 15 خرداد از جمله مهم ترین دغدغه هایی است در شهر زنجان وجود داشته است.

به طور یقین می توان گفت که در طول سال، کارگران بیکار زیادی در این محل ها تجمع می کنند به امید اینکه شغلی موقت و روز مزد پیدا کرده تا خرج خانواده خود را در بیاورند.

عدم ساماندهی کارگران زنجان و از جمله وجود بیکاری در جامعه سبب می شود روز به روز به آمار این افراد در میدان های شهر اضافه شود.

همه این اتفاقات در حالی رقم می خورد که بارها و بارها مسئولین زنجان از ساماندهی کارگران فصلی در زنجان سخن گفته اند ولی در عمل هیچ اقدامی برای ساماندهی انجام نشده است.

کارگران زنجان که بیشتر آنها نیز خانواده دار هستند در این روزهای سرد پاییزی به امید چند هزار تومان پول از خانه بیرون زده و از اول صبح در محل دروازه ارک و میدان 15 خرداد تجمع می کنند به امید اینکه کار روز مزد پیدا کنند.

بیشتر مواقع نیز شاهد آن هستیم که کارگران، کار روز مزد پیدا نکرده و تا ظهر در این محل ایستاده و بعد از آن با نا امیدی به خانه بر می گردند، به امید اینکه روز بعد دوباره به این محل بیاید تا شاید بتواند شغل پیدا کند.

آری این است قصه تلخ زندگی کارگران فصلی، که در این سرما نیز در اراده آهنین آنها تاثیر نگذاشته و آنها را وادار می کند تا به امید پیدا کردن نان خانواده، خود را ساعت ها در انظار عمومی قرار دهند تا شاید بتوانند کار روز مزد پیدا کنند.

کارگران فصلی زنجان و فصل سرما / برجام نیز نتوانست کارگران را سر کار بفرستد

اول صبح که از این محل عبور کنی در گوشه و کنار خیابان دروازه ارک مردانی را می بینی که با در دست داشتن یک گونی برنج که داخل آن وسایل کارگری وجود دارد، در کنار خیابان منتظر شخصی است که وی را به عنوان کارگر ببرد.

بیکاری زیاد و عدم توجه و تدبیر دولت امید به ایجاد اشتغال برای قشر جوان و کارگان فصلی، سبب ناامیدی کارگران از وضعیت موجود شده است.

چشم پوشی از ظرفیت های موجود داخلی و واردات بیش از حد کالای های غیر ضروری و قاچاق سبب شده در سطح جامعه بر آمار بیکاری افزوده شده و هر روز بر تعداد کارگران افزوده شود. 

 کارگران فصلی زنجان و فصل سرما / برجام نیز نتوانست کارگران را سر کار بفرستد

در میان جویندگان کار در روزهای تعطیل چهره میانسالان بیشتر از جوانان به چشم می‌خورد. اما جوانانی نیز در این جمع وجود دارد و بیکاری تنها بخشی از مشکلات کارگران فصلی است.

این در حالی است که دولتی های علاوه بر فیش های نجومی خود این بار به شیشلیک و کباب خوردن خود افتخار کرده و می گویند که من با نان و پنیر نمی توانم کار کنم و نمی توانم ماشین مدل پایین سوار شوم.

این یک طرف قضیه و طرف دیگر برجامی است که هیچ سنگی را روی سنگ دیگر بنده نکرد و بلکه باعث عقب گرد شد.آری برجامی که همه امید دولت تدبیر و امید به آن بود نیز هیچ کاری برای ملت نکرد.

کارگران فصلی زنجان و فصل سرما / برجام نیز نتوانست کارگران را سر کار بفرستد

عدم ساماندهی و وجود بیکاری بیش از حد در زنجان سبب تجمع کارگران در نقاط مخلف شهر شده است که علاوه بر اینکه منظر شهری را خراب می کند، در تشویق بیکاران برای تجمع در این محل ها کمک می کند.

کارگران فصلی زنجان و فصل سرما / برجام نیز نتوانست کارگران را سر کار بفرستد

هم اکنون و متاسفانه شهر دچار روزمرگی شده و تغییرات محسوسی در سطح شهر قابل رویت نیست و هیچ اقدامی برای ساماندهی این قشر از جامعه صورت نمی گرد.

کارگران فصلی نیز از شعار زدگی خسته شده اند و هر روز بدون هیچ امیدی در انتظار معجزه ای هستند که شاید بتواندآنها را از این وضعیت نجات دهد.

امید است مسئولین در راستای رسیدن به یک جامعه پرنشاط با جوانانی دارای شغل و خانواده تلاش کنند تا کارخانه های مادر و شغل های مناسب برای جوانان ایجاد کنند.

به یقین ایجاد شغل مناسب و تشکیل خانواده برای جوانان، جامعه را به سمت جامعه پویا سوق داده و معضلات اجتماعی را به طبع آن کم می کند.

انتهای پیام/ا

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین ها