‪Google+‬‏ تلاش سفارت بریتانیا برای پر کردن خلاء نبود فیزیکی سفارت امریکا در فتنه 88 در ایران
امروز: چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۳۷
یادداشت/

کشور انگلستان از مهمترین و اصلی ترین بازیگران خارجی دخالت کننده در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری به شمار می رفت، به طوری که این کشور و سفارتخانه آن، اطلاعات داخلی جمهوری اسلامی ایران را جمع آوری و برای امریکا و رژیم صهیونیستی ارسال می کرد و انگار گویی در واقع انگلیس خلاء حضور امریکا و اسرائیل را با فروش و ارائه اطلاعات جمهوری اسلامی ایران به آن ‌ها، تحت پوشش قرار داده بود.

کد خبر: ۴۶۸۸
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۰

به گزارش مهرزنجان، حضور فعال سفارت انگلیس در تاریخ معاصر یادآور خاطرات تلخ گذشته یک ملت استعمار زده است. از نفوذ انگلیس در دربار قاجار به طور مستقیم و دیپلماتیک گرفته تا نفوذ عناصر غربگرا و سکولار در قالب روشنفکر و ناسیونالیسم و از جریانات فراماسونری تا فرقه سازی هایی نظیر بهائیت، از جدا کردن بخش هایی از اعضای پیکره ایران عزیز تا قحطی تحمیلی در جنگ جهانی اول از برآوردن رضاخان در کودتای 1299 با شرح وظیفه دین زدایی و لائیسیته کردن جامعه اسلامی و بالاخره اشغال ایران در شهریور 1320 و بردن پدر و آوردن پسر گرفته تا کودتای 28 مرداد، علیه دولت ملی و همچنین نقش سازی رجال انگلوفیل در مناصب حکومتی و دربار پهلوی تا مقابله با انقلاب اسلامی و به خصوص کمک های بی دریغ لندن به صدام و تسلیح آن به پیشرفته ترین سلاح های جنگی، جوهره دشمنی بریتانیا با اسلام و ایران را نمایان می سازد.

سفارت انگلستان در تهران در جریان انتخابات 88 به عنوان مرکز فرماندهی، هدایت و خط دهی اقدام های مداخله گرایانه دولت خود در پروژه طراحی شده توسط برخی از عوامل داخلی فتنه، بی بی سی فارسی و سرویس امنیتی این کشور را برعهده داشت.

دولت انگلیس قبل از انتخابات دهم ریاست جمهوری به دو حرکت اساسی در قبال ایران دست زد که یکی راه اندازی کانال تلویزیون فارسی بی. بی. سی و دیگری اعزام سفیر تازه نفس و جدید به نام " سایمون گس " به تهران که در این خصوص وزارت امور خارجه انگلیس در مورد جابه جایی سایمون گس به عنوان سفیر جدید به جانشینی" جفری آدامز " توضیحی نداده است.

به طور کلی انتخاب سفرا در انگلستان به ویژه سفیر آن کشور در ایران مکانیزم دشواری طی می‌کند. این قضیه به تاریخ دیپلماسی انگلیسی ها در ایران بر می گردد و گویای آن است که عمده افرادی که به ایران اعزام می شده‌اند، معمولاً عناصر اطلاعاتی بوده اند.

در دوران انتخابات ریاست جمهوری دهم به دلیل نبود سفارت امریکا در ایران و احساس خلاء حضور امریکایی ها، انگلیسی ها سعی داشتند تا حداکثر استفاده از حضورشان را در تهران از جمله فروش اطلاعات به امریکا ببرند و متسفانه به دلیل بعضی از رجل سیاسی غرب زده داخلی تاکنون هم توانسته اند بهره های زیادی از این طریق بدست آورند و خلاء اطلاعاتی امریکا در ایران را به نوعی جبران نمایند.

متعاقب برگزاری انتخابات دهم ریاست جمهوری  و فتنه 88 پس از آن، دولت بریتانیا دست به اقداماتی زد که پیش از آن کمتر مسبوق به سابقه بود. این بار دولت بریتانیا چه در سطوح کاملاً رسمی و غیر رسمی و به کرات مواضع ضد ایرانی اتخاذ کرد که هیچ یک از کشورها به این صراحت چنین عملکرد بدی نداشتند، این بار دامنه مداخله از لفاظی های معمول بریتانیا علیه ایران جلوتر رفت و نیرو های وابسته به سفارت بریتانیا در تهران به دستور لندن ورود چشمگیری در موضوعی که صرفاً داخلی بود داشتند.

کشور انگلستان از مهمترین و اصلی ترین بازیگران خارجی دخالت کننده در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری به شمار می رفت. این کشور و سفارتخانه آن، اطلاعات داخلی جمهوری اسلامی ایران را جمع آوری می کرد و برای امریکا و رژیم صهیونیستی ارسال می‌نمود، در واقع انگلیس خلاء حضور امریکا و اسرائیل را با فروش و ارائه اطلاعات جمهوری اسلامی ایران به آن ‌ها، تحت پوشش قرار داده بود.

انتهای پیام/پ

 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: انگلیس فتنه 88 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین ها