‪Google+‬‏ بررسی نقش اساسی فناوری های نوین ارتباطی در حوادث پیش و پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88
امروز: پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۰
یادداشت/

رسانه های نوین دشمن نقش مهمی در انعکاس تمایلات غیر ایرانی و مبتنی بر خواسته ها و تمایلات دولت های غربی در انتخابات ایران بازی کردند و این امکان فناورانه را در زمینه تأثیرگذاری منفی را در انتخابات ریست جمهوری سال 88 به وجود آوردند که اغلب این پیام های پخش شده از رسانه های دشمن اکثرا دروغ و پوچ بود.

کد خبر: ۴۷۱۵
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۵۹

به گزارش مهرزنجان، در عصر حاضر، همه جنبه های زندگی بشریت با ابزارهای نوین ارتباطی پیوند عمیق یافته و حوزه های مختلف در ارتباطی تنگاتنگ با تکنولوژی های ارتباطی کارکرد ها و کاربری های خود را تطبیق داده اند. امروز حتی یکی از جدی ترین حوزه ها در مسائل اقتصادی، نقش اطلاعات در آن است و کارشناسان معتقدند که در جهان امروز تعیین کننده ترین عامل در مسائل اقتصادی، بحث اطلاعات است. بر همین اساس می توان گفت همه جنبه های زندگی انسان در دنیای امروز محصور ارتباطات و اطلاعات شده است.

در گذشته نه چندان دور عرصه فضای مجازی و رسانه های اینترنتی به طور عمده و غالب در اختیار جبهه معارض و ضد انقلاب بود و به دلیل حضور کم تعداد و غیر موثر جریان انقلابی در این فضا، برای عده ای این توهم پدید آمده بود که جبهه معارض از هوادارن و پشتیبانی قابل توجهی در جامعه بر خوردار است. اما در چند سال گذشته و به خصوص بعد از فتنه 88 و تببین های مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه جوانان دانشگاهی به عنوان افسران جوان جنگ نرم در برابر جبهه ضد انقلاب هستند، به سرعت سنگینی کفه ترازو به نفع جریان حزب الهی و معتقد به نظام در فضای مجازی برگشت. فرزندان انقلاب اسلامی که بیشتر آن ها پیروزی انقلاب در سال 57 را ندیده بودند و در زمان حیات امام خمینی طفلان کوچکی بودند این بار در فضای مجازی با جان و دل، پا به عرصه دفاع از مرزهای هویتی نظام و کشور گذاشتند. اما این حضور پر شور و تکلیف مدارانه به تنهایی نمی تواند پاسخگوی نیاز های امروز جامعه برای تبیین و روشنگری در خصوص شبهات و القائات استکبار نسبت به نظام باشد زیرا هر روز با ورود ابزار های نوین و جدید و شیوه ها و تاکتیک های تازه، دشمن از طریق و شیوه جدیدی برای هجمه به آرمان این انقلاب برنامه ریزی می کند و برنامه ریزی متناسب با فضای جدید را برای جریان مومن انقلابی می طلبد. برای مثال اگرچه که جریان مومن و انقلابی ورود خوبی در حوزه سایت های اینترنتی داشت و توانست با راه اندازی سایت های اینترنتی پاسخگوی برخی شبهات و حملات جریان معارض و ضد انقلاب شبهه افکن باشد اما در عرصه شبکه های اجتماعی می بینیم که همچنان شاهد هستیم که در برخی شبکه ها، جبهه معارض توانسته برخی از اهداف خود را جلو ببرد. در خصوص شبکه های پیام رسان تلفن همراه همچنین اوضاع به مراتب سخت تر و پیچیده تر است و جریان معارض توانسته با ایجاد شبکه های و گروه های فریب عده ای از جوانان را به خود جلب کند و یا در اذهان آنها ایجاد شبهه کند که حضور جدی و پر شور جریان مومن و انقلابی را به طور فعال، هوشمندانه و هدفمند می طلبد.

فناوری های نوین ارتباطی نقش اساسی در حوادث پیش و پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 بازی کردند و به تداوم این نقش در حوادث جاری هم علاقه نشان می دهند. تلفن همراه، سایت های  اینترنتی، شبکه های اجتماعی مانند توئیتر، فیس بوک و وبلاگ ها راهی را که شهروندان ایرانی را به یکدیگر مرتبط می ساخت، تغییر دادند. از تصاویر برداشته شده توسط تلفن همراه از خشونت های خیابانی که بقیه رسانه ها نمی توانستند پوشش دهند گرفته تا فیدهای توئیتر برای سازماندهی اعتراضات جمعی. این امکانات به دلیل کنترل کمتر و امکان چند رسانه ی پوشش پیام، سبب بروز آسیب های بسیاری در جامعه ایرانی شدند.

رسانه های نوین نقش مهمی در انعکاس تمایلات غیرایرانی و مبتنی بر خواسته ها و تمایلات دولت های غربی در انتخابات ایران بازی کردند. رادیو و تلویزیون های بین المللی نیز اگر نقش مهم تری نداشتند، به همان اندازه مهم بودند. تکنولوژی رسانه های جدید شامل توئیتر، فیس بوک، یوتیوب و تلفن همراه نقش مهمی در پخش اطلاعات در مورد اعتراضات در ایران داشتند.  این تکنولوژی ها علی رغم گستردگی شان، در ایران بسیار جدید هستند. شبکه های رادیو و تلویزیون خارجی مانند بی. بی. سی و سی. ان. ان هم نقش بسیار مهمی در فراهم آوری اطلاعاتِ غیرواقع بینانه و جهت دار در خصوص انتخابات وحوادث بعداز آن ایفا کردند.

البته رسانه های نوین ضعف ها و قوت های خودشان را دارند. در مقایسه با رسانه های سنتی، رسانه های نوین برای به‌کارگیری در انتخابات، امتیازات متعددی داشتند. نبود کنترل، هدایت خارج از مرزهای ایران و... باعث نفوذ سریع تر بین مخالفان و معارضان است.

استفاده از تلفن همراه نیز با برنامه ای از پیش تعیین شده، به خصوص با سرازیر شدن تلفن های همراه با دوربین و قابلیت های تصویربرداری با کیفیت بالا به شکل ارزان قیمت به بازار ایران، بستر جاسوسی را برای بهره برداری بیگانه فراهم کرد و با نیرنگ به مردم و طرح خبرنگاری شهروندی، تصاویر بسیاری برای رسانه های بیگانه و معارض ارسال شد.

 

*انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری ایران و نقش اینترنت؛

علاوه بر اشخاص، گروه هاي سياسي كه زودتر از اين ها به اهميت و تأثيرگذاري اينترنت پي برده بودند، از چند سال قبل اقدام به راه اندازي سايت هاي خبري خاص خود كرده بودند تا در بحبوحه انتخابات، يك فضاي رسمي و آشنا براي مخاطبان و هواداران حزبي داشته باشند، البته مشروط به آن كه، سايت آنها درست در بزنگاه انتخابات، هك «Hack» و يا مسدود «filter» نمی شد. اينترنت در ايران به دلايل متعدد به يكي از ابزارهاي جنگ رواني بين جناح ها و باندهاي سياسي از يكسو و گروه هاي مخالف نظام و حكومت از سوي ديگر تبديل شده است. انتشار اخبار جعلي و نادرست با هدف تأثيرگذاري بر مخاطبان، انتشار ديدگاه هاي اپوزيسيون، انتشار اطلاعيه و مطالبي كه قبلاً به صورت شب نامه و كاغذي منتشر مي شد، تخريب كانديداهاي انتخاباتي و به اصطلاح افشاگري هاي شخصي، خانوادگي و... دليلي بر اين مدعا هستند كه اينترنت علاوه بر جنبه هاي مثبتي كه در زمينه اطلاع رساني و تبليغات داراست، مي واند به اهرمي براي تخريب جناح ها و شخصيت ها نيز تبديل شود. این امکان فناورانه زمینه تأثیرگذاری منفی را در انتخابات ایجاد کرد، به خصوص اطلاعات نادرست و منفعت طلبانه بسیاری از پایگاه های اطلاع رسانی خارجی آسیب زیادی را برای جامعه ایرانی به همراه آورد.

انتهای پیام/پ

مطالب مرتبط:
برچسب ها: فتنه 88 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: