‪Google+‬‏ ضرورت اتکا بر ظرفیت های اقتصادی کشور بر برون رفت از مشکلات
امروز: چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۰۳
یادداشت/

حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ، "اقتصاد مقاومتی" را تنها راه ادامه روند پیشرفت ایران دانستند و استفاده از همه ظرفیتهای بخشهای دولتی و غیردولتی ، مبارزه با مفاسد ، اهتمام جدی به حل مشکلات معیشتی مردم ، حمایت از تولید ملی و مبارزه با اسراف را ، از لوازم آن برشمردند.

کد خبر: ۴۹۶۰
تاریخ انتشار: شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۹

به گزارش مهرزنجان، اقتصاد مقاومتی رویکردی برای تقویت تولید محصولاتي با کیفیت و قیمت رقابتی است. در اقتصاد مقاومتی تولید باکیفیت منجر به اشتغال زایی، ایجاد ارزش‌افزوده، افزایش درآمدهای کشور و تامین رضایت مصرف‌کنندگان می‌شود.

تعاملات روز افزون اقتصادی بین کشورها موجب شده است که اقتصادهای ملی و بین المللی در ارتباط نزدیک با یکدیگر قرار گیرند.

کشورهای سلطه گر غربی با سوء استفاده از این واقعیت، دست به تحریم‌های سیاسی و اقتصادی کشورهایی می‌زنند که نمی‌خواهند زیر سلطه آنها باشند.

قطعا اقتصاد درون زا و اقتصاد مقاومتی به معنای عدم تعامل با اقتصادهای دنیا نیست. در اقتصاد مقاومتی به ظرفیت های واقعی کشور توجه شده و به جای واردات کالا از نیروی انسانی کشور برای تولید استفاده می شود.

استفاده از نیروی انسانی داخلی و ظرفیت های داخلی برای تولید ، منجر به ایجاد اشتغال و در ادامه آن صادرات و ... بیشتر شود.

ناگفته نماند که توجه به تولید کالای با کیفیت در این امر خیلی مهم است و تولید کنندگان داخلی می توانند با تولید کالاهای با کیفیت، علاوه بر بازار فروش در کشور در بازارهای خارجی نیز فروش داشته باشند.

تولید کالای با کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی سبب می شود تا تولید کنندگان علاقه زیادی به حضور در بازارهای جهانی پیدا کرده و از این طریق به سود کلانی دست بیابند.

رهبر انقلاب اسلامی در تبیین اقتصاد مقاومتی ، خاطرنشان کردند که در این اقتصاد ، هم روند پیشرفت کشور حفظ می شود و هم آسیب پذیری نظام اقتصادی در مقابل ترفندهای دشمنان کاهش می یابد.

دشمنان ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران همواره بر آن بوده اند تا با ابزار مختلف و اعمال فشار ، مقاومت و ایستادگی ملت ایران را درهم بشکنند. امروز که همه توطئه های نظام سلطه در حوزه سیاسی و حتی نظامی به بن بست رسیده است ، دشمنان ، با ابزار تحریم اقتصادی پیش آمده اند تا به زعم خود در حوزه های مختلف بازرگانی، مالی و انرژی، ملت و نظام ایران را در عرصه بین الملل به انزوا بکشانند.

طبق برآورد جبهه دشمنان نظام اسلامی ، عوارض ناشی از تحریم ها ، ملت و دولت ایران را با مشکلات متعدد اقتصادی مواجه می سازد و می تواند ایستادگی مردم و استحکام دولت را به چالش بکشد. 

نظام اسلامی ، اما ، طی بیش از سه دهه گذشته ، در عبور از گذرگاههای سخت و بحرانی ، با تدبیر رهبران نظام ، تلاش مسئولان و عزم و اراده مردم ، سربلند بوده است. 

همانطور که در سالهای جنگ، فرهنگ مقاومت و پایداری در عرصه نظامی و سیاسی، تاریخ پرافتخاری از سخت ترین روزهای ایران زمین را به یادگار گذاشت ، در عرصه اقتصادی نیز ملت ایران قادر است با هوشیاری و مقاومت ، پرونده قطور تحریم های تحمیلی و غیرقانونی را برای همیشه مختومه کند. 

ظرفیت های اقتصادی ایران در زمینه های مختلف انرژی، تولید ملی، کشاورزی و توان بازرگانی در حدی است که با راهکارهای اساسی می توان تحریم ها را بی اثر ساخت . در این زمینه ، استفاده از همه ظرفیتهای مادی و انسانی دولتی و غیر دولتی ، ضروری است. توصیه های رهبر معظم انقلاب در زمینه اقتصاد مقاومتی ، بیانگر اهمیت این راهبرد برای استمرار روند پیشرفت کشور و نیز مبارزه با ترفندهای دشمنان است.

تردیدی نیست که رفع کاستی ها و حل مشکلاتی از قبیل مفاسد مالی و اقتصادی و نیز اسراف در سطح ملی ، در بهبود روند رشد اقتصادی به ویژه امنیت سرمایه گذاری بسیار اثرگذار است و باعث رونق اقتصادی می شود . از سوی دیگر سفارش رهبر معظم انقلاب به حل مشکلات معیشتی مردم ، بیانگر اهتمام مسئولان نظام به مسائل اقشار مختلف مردم به ویژه طبقه کم درآمد جامعه است ، زیرا حفظ رضایتمندی مردم در اقصی نقاط ایران زمین تاکنون سبب ساز حمایت بی دریغ مردم از نظام اسلامی و ضامن بقای آن بوده است. 

موضوع حمایت از تولید ملی و رسیدگی به کارخانه ها، مدیریت منابع ارزی و حمایت همه جانبه از تولید ملی نیز ، از دیگر توصیه های مؤکد رهبر انقلاب اسلامی به هیأت دولت بود که پیگیری آن در عرصه اقتصاد مقاومتی بسیار کارگشا است. قدرتهای سلطه گر ، همه توان خود را برای وادار کردن ایران به عقب نشینی به کار گرفته اند ، اما به تعبیر مقام معظم رهبری ، دولت می تواند با استفاده از همه توان و ظرفیتهای کشور و ادامه روند پیشرفت ها ،‌ این توهم دشمنان را باطل سازد.

سیاست های اقتصاد مقاومتی یکی از ضروری ترین و اصلی ترین نقشه های راهبردی کشور در حوزه اقتصاد به شمار می رود.

اگرچه سال 95 و 96 به‌صورت مستقیم تحت عنوان اقتصاد مقاومتی نامگذاری شد، اما تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری بر لزوم حرکت در مسیر اشاره شده از سنوات گذشته موید ضرورت اجتناب ناپذیری بوده است که باید تمامی دستگاه‌ها در جهت حصول آن گام بر می داشتند.

در این میان، عده ای از کارشناسان معتقدند، هجمه های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و نظامی دشمن در طول قریب به 38 سال گذشته وجود داشته، اما در طول یک دهه اخیر با عنایت به شکست های پیاپی معاندان نظام تمرکز بر تحرکات و هجمه های اقتصادی، بیش از پیش تشدید شده و از این منظر، ضرورت اتکای به ظرفیت های متنوع و متکثر داخلی به نحو ملموس تری احساس می شود.

  • "شاخصه‌ی اول «عدالتخواهی و عدالت‌گستری» است. به زبان آسان است؛ اما در عمل بسیار کار دشواری است و مقدمات بسیاری لازم دارد. باید خیلی کار کرد تا اینکه عدالت تحقق پیدا کند؛ عدالت جغرافیایی، عدالت طبقاتی، عدالت در زمینه‌های مسایل اقتصادی، عدالت در زمینه‌های مسایل فرهنگی، عدالت در جایگزین شدن و جای گرفتن در مسئولیتها و مناصب و عدالت در قضاوتهای ما - نه فقط قضاوتی که قاضی در دادگاه میکند، بلکه داوریهایی که ما نسبت به اشخاص و قضایا میکنیم - اینها همه عدالت است و عدالت در آنها نقش دارد. عدالتخواهی و عدالت‌گستری به معنای همه‌ی اینهاست. البته امروز کشور ما بیش از هر چیز دیگر، تشنه‌ی عدالت اقتصادی است. علت هم این است که واقعاً یک شکافی به صورت میراث معیوبی از گذشته بود و این شکاف باید پُر میشد، که نشده است. البته به شکل معقولی باید پُر شود. ما پُر کردنِ این شکاف را به همان شکلی میگوییم که اسلام توصیه میکند؛ حرفهای غیر منطقی و ناممکن و نامعقول را نمیخواهیم به میان بیاوریم؛ همان‌طوری که اسلام میگوید: فرصتها در مقابل همه باشد و امکانات عمومی مورد استفاده‌ی همه قرار گیرد. بنابراین یک شاخصه، مسئله‌ی عدالتخواهی و عدالت‌گستری است که پهنه‌ی وسیعی دارد.  «فسادستیزی» شاخصه‌ی دیگری است. «سلامت اعتقادی و اخلاقىِ مسئولان کشور» - بخصوص مسئولان عالیرتبه، در سطوح دولت و معاونین و از این قبیل - بسیار مهم است و شاخصه‌ی دیگری است که از لحاظ اعتقادی و اخلاقی اشخاص سالمی باشند."(1) بیانات در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت- سال 85   

(1)- http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=3349

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین ها