‪Google+‬‏ «قارقالان» ییلاقی بکر و بهشت گمشده در ماهنشان زنجان تصاویر
امروز: پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۱۱
مهرزنجان گزارش می دهد؛

قارقالان منطقه ای است کوهستانی ییلاقی و زیبا در شهرستان ماهنشان زنجان که گویی بهشت در نقطه نقطه آن نقاشی شده است.

کد خبر: ۵۰۹۲
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۳

به گزارش مهرزنجان، همانطور که از اسم این کوهستان پیداست (قارقالان در ترکی به معنای جایی است که در آن برف دائمی  وجود دارد) بخاطر ارتفاع زیاد (تقریبا سه هزار متری)بیش از نیمی از سال سرما در آن حکمفرماست و مملو از برف است.

«قارقالان» ییلاقی بکر و بهشت گمشده در ماهنشان زنجان+ تصاویر

منطقه قارقالان در روستای علم کندی از توابع شهرستان ماهنشان که یک طبیعت بکر وهمیشه بهاری وآرام با کوه هاودامنه های سرسبز وبرفی که دارد چشم هر بیننده ای راخیره خودمی کند.

«قارقالان» ییلاقی بکر و بهشت گمشده در ماهنشان زنجان+ تصاویر

«قارقالان» ییلاقی بکر و بهشت گمشده در ماهنشان زنجان+ تصاویر

مسیر علم کندی تا پای کوه جزء زیباترین مناطقی است که در استان زنجان میتوان دید. جویبارها و چشمه های فراوان،مسیری مملو از گل وگیاه و انواع گیاهان دارویی مانند کاکوتی،چای کوهی(توکلوجه)گل پر،پونه و بیش از همه ریواسهای بزرگ و خوشمزه . اینجا سرزمین ریواسهاست.گیاهی به نام ترکی سُوی شبیه شاخه درخت که پوستش را میکنند و میخورند و به همین خاطر نام سُوی (پوستش را بکن) به آن داده اند .

در اینجا بهار در خرداد ماه آغاز می شود و در اواخر بهار و در اوایل تابستان منطقه بسیار زیبایی را می سازد.برای رفتن به این منطقه ،ابتدا باید به آبادی به تازگی تبدیل به شهر شده ی"پری"(تقریبا در 150 کیلومتری غرب زنجان)برویم. بعد مسیرمان را به طرف روستای علم کندی ادامه دهیم 35 کیلومتر فاصله آنهم جاده خاکی داریم.بعد از رسیدن به روستای زیبای علم کندی،2 تا 3 ساعت باید پیاده روی کنیم تا پای کوههای قارقالان برسیم ولی اگر اتومبیل شاسی بلند داشته باشیم یا از اهالی علم کندی کرایه کنیم 40 دقیقه بیشتر راه نداریم.

«قارقالان» ییلاقی بکر و بهشت گمشده در ماهنشان زنجان+ تصاویر

پای کوه میرسیم . خرداد ماه است و هوا زیاد هم سرد نیست!بالا میرویم به طرف قله. تا به قله برسیم و برگردیم 3 ساعتی طول میکشد. در آن بالا هنوز توده های زیادی از برف باقی مانده. مقداری برف میخوریم. چقدر شیرین است صدای ذوب برفها از زیر توده های برف و جاری شدن جویبارها می آید اینجا را باید سرچشمه رودخانه علم کندی وقلعه چایی دانست که در نهایت به قزل اوزن میریزد. قارقالان،مرتع فوق العاده ای برای دامها در فصل تابستان است و بخاطر همین غنای مرتع،محصولات لبنی عالی دارد بخاطر همین مراتعش،هر ساله تابستانها چندین روستا از روستاهای شهرستانهای ماهنشان،هشترود و میانه(مانند روستاهای انجمن،رجعین،طوق و...)برای چرای دامهایشان به اینجا می آیند و تابستان را در اینجا می مانند در واقع این روستاها،زندگی نیمه کوچ نشینی دارند و برخی از آنها 20 روز در راهند تا به قارقالان برسند.

«قارقالان» ییلاقی بکر و بهشت گمشده در ماهنشان زنجان+ تصاویر«قارقالان» ییلاقی بکر و بهشت گمشده در ماهنشان زنجان+ تصاویر

هر یک از این روستاها سهمیه ای از نظر تعداد دامهایش دارد چند هزار دام در تابستان در این مناطق چرا میکنند و همین موجب دلخوری اهالی علم کندی شده است و گاه گاهی دعوایی با این عشایر(به قول خودشان اوباها) دارند آنها میگویند سرمای هشت ماهه منطقه مال ماست و نفعش برای دیگران.عشایر ظاهرا در زمان ارباب-رعیتی مجوز چرا گفته اند که تا کنون اعتبار دارد.ناگفته نماند کرم خدا در این مناطق بسیار افزونتر از آن است که با استفاده چند روستای دیگر تمام شود.

«قارقالان» ییلاقی بکر و بهشت گمشده در ماهنشان زنجان+ تصاویر

 انتهای پبام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها: قارقالان 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین ها