‪Google+‬‏ زنجان، بیست و سومین شهر بزرگ کشور
امروز: جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۳
نگاهی به شاخص‌های شهری و منطقه‌ای از منظر مرکز آمار؛

مرکز داده های مرکز آمار جداولی را منتشر داده که مطابق آن شهر زنجان بیست و سومین شهر بزرگ کشور با ۵۱۲ هزار نفر جمعیت معرفی شده است.

کد خبر: ۵۰۹۷
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۹

به گزارش مهرزنجان، جمعیت شهرنشین ایران در سدهٔ اخیر رشد چشمگیری داشته‌است. در نخستین سرشماری رسمی ایران که در سال ۱۳۳۵ صورت گرفت، از کلّ جمعیت ایران (۱۸٬۹۵۴٬۷۰۴ نفر) حدود ۳۲ درصد (۶٬۰۰۲٬۶۲۱ نفر) در شهرها ساکن بوده‌اند.[۱] در این سرشماری، پس از تهران که با ۱٬۵۶۰٬۹۳۴ نفر پرجمعیت‌ترین شهر ایران بود، شهرهای تبریز، مشهد، اصفهان، آبادان، شیراز، کرمانشاه، اهواز و رشت به ترتیب در رده‌های بعدی قرار داشتند.[۱] این در حالی است که در سرشماری رسمی که در سال ۱۳۸۵ انجام گرفت، جمعیت شهرنشین ایران ۴۸٬۲۵۹٬۹۶۴ نفر بوده و ۶۸ درصد از کل جمعیت ایران (۷۰٬۴۹۵٬۷۸۲ نفر) را شامل شده‌است. مهم‌ترین دلیل این افزایش، مهاجرت مردم از روستاها به شهرها بوده‌است؛ البته عواملی چون تبدیل روستاهای بزرگ به شهر نیز در آن نقش داشته‌اند.

زنجان مرکز استان و شهرستان زنجان در شمال‌غرب ایران و از بزرگترین شهرهای شمال غرب ایران است؛ و براساس آمارنامه‌های منتشر شده دارای ۳۸۶٬۸۵۱ نفرجمعیت در سال ۱۳۹۰ خورشیدی، بیستمین شهر کشور از لحاظ جمعیت محسوب می‌ شد.

اخیرا مرکز آمار طی جدولی ۳۰ شهر بزرگ کشور را معرفی کرده که در این لیست شهر زنجان ۲۳ بوده و تهران، اصفهان و مشهد در رتبه های اول تا سوم هستند. همچنین نیشابور، دزفول و آمل سه شهر انتهای جدول و رتبه های  ۲۸، ۲۹ و ۳۰ هستند.

در شاخص های ایمنی و بخش رانندگی درون شهری نیز استان های کشور رتبه بندی شده اند. در شاخص مصدومیت ناشی از تصادفات درون شهری استان زنجان رتبه ۱۵ را کسب کرده که جزو استان های میانی محسوب می شود. این رتبه مطابق با شاخص های برآورد شده سال ۹۴ بوده و به نسبت نفر جمعیت محاسبه شده است.

در شاخص مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی درون شهری نیز استان زنجان رتبه ۲۹ از ۳۰ استان کشور را دارد که نسبت به متوسط کشور وضعیت بسبار مطلوبی کسب شده است. میانگین کشوری نشان می دهد بیش از ۵۰ نفر در هر میلیون جمعیت طی سال در تصادفات درون شهری فوت شده اند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: