‪Google+‬‏ افزایش کارگران فصلی در زنجان
امروز: سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۰

یکی از بزرگترین مشکلات هر جامعه‌ای معضل بیکاری است که بسیار خطرناک است و جوانان زنجانی نیز با آن درگیر هستند.

کد خبر: ۵۱۴۷
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۵

به گزارش مهرزنجان، همه انسان‏‌ها برای گذراندن زندگی خود نیاز به تلاش و فعالیت دارند. نیازهای فردی و اجتماعی افراد در گرو کار و تلاش است و جامعه نیز برای گرداندن چرخ تولید در تمامی عرصه‏‌ها به نیروی کار نیاز دارد. در واقع بدنه‏‌ی اجتماع از وجود هرگونه نقص در هر گوشه‏‌ای از این پیکر، آسیب می‏‌بیند. 

بیکاری یکی از بزرگ‌ترین معضلاتی است که توازن و تعادل جامعه را به هم می‏‌ریزد و باعث ایجاد بحران‏‌های متعدد در عرصه‏‌های اجتماعی، اقتصادی، روانی و سیاسی می‏‌شود. بیکاری در واقع شاهراه اصلی معضلات و ناهنجاری‏‌های‏ اجتماعی است و حل آن بسیاری از مشکلات اجتماعی، روانی، اقتصادی جامعه را برطرف می‏‌کند. تاثیرات سوء بیکاری را می‏‌توان از دیدگاه جامعه‏‌شناسی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و روانی بررسی کرد.
 
بیکار در اقتصاد به فردی گفته می‌شود که در سن کار (۱۵ تا ۶۵ سال) و جویای کار باشد، اما شغل یا منبع درآمدی پیدا نکند. به عبارت دیگر بیکار کسى است که سن او از حد معينى تجاوز کرده اما در زمان مشخصى هيچ شغلى درآمد زایی ندارد و در عين حال آماده و مايل به داشتن کار است. حد اين زمان که ممکن است يک روز يا يک هفته يا يک ماه و يا بيشتر تعيين شود، به وضع کشور يا منطقهٔ مورد بررسى بستگى دارد.
 
کودکان و افراد مسن از آن جهت که قادر به انجام کار نیستند، جزء جمعیت فعال به حساب نمی‌آیند. زنان خانه‌دار و دانشجویان اگر جویای کار نباشند، و حتی کسانی که با وجود منبع در‌آمد کافی مشغول به انجام کاری نیستند نیز جزء جمعیت فعال شمرده نمی‌شوند.
 
جمعیت بیکار به تعداد افراد بیکار گفته می‌شود. بیکار از منظر مرکز آمار ایران، فردی بالای ۱۰ سال است که در هفتهٔ قبل از آمارگیری فاقد کار باشد و در آن هفته یا بعد از آن آمادهٔ کار باشد و در آن هفته و 3 هفته قبل از آن در جستجوی کار باشد. همچنین افرادی که به دلیل آغاز به کار در هفتهٔ آینده یا انتظار بازگشت به شغل قبلی جویای کار نیستند، بیکار محسوب می‌شوند.
 
بیکاری مهم‌ترین علت افزایش بزهکاری‏‌های اجتماعی است و ارتباط افزایش بیکاری با افزایش بزهکار در جامعه مدت‏ها است که ثابت شده است. کاهش روابط اجتماعی و سست شدن پیوند فرد با پیکره اجتماع از دیگر آثار سوء بیکاری است. اجتماعی که در آن بیکاری ریشه دوانیده باشد، به سرعت شاهد کاهش جریان‏‌های اجتماعی مثبت خواهد بود و مباحثی هم چون سازگاری، همکاری، توافق در مقابل تعارض و مخالفت رنگ می‏‌بازد. 

 بايد تاكيد كرد بيکاري يکي از آسيب‌هاي جدي اجتماعي است که نسل جوان را تهديد مي‌كند و مي‌تواند شرايط غيرقابل پيش بيني را براي جامعه‌ايجاد کند. 

 افزایش کارگران فصلی در زنجان

این روزها زنجان شاهد افزایش کارگران فصلی در برخی مناطق از جمله دروازه ارک و میدان 15 خرداد است.

همه روزه مردم شاهد افزایش بیکارانی در این مناطق هستند که جویای کار بوده و به امید کسب نان حلال به دنبال کار روز مزد در این مناطق هستند.

جالب تر اینکه بیشتر کارگران دارای تحصیلات بالا بوده و به دلیل نبود کسب و کار مناسب و مرتبط با تحصیلات خود، اقدام به کارگری و دست فروشی می کنند.

به نظر می‌رسد یکی از راه‌های کاهش بحران بیکاری برای فارغ‌التحصیلان، علاوه بر آماده‌سازی و افزایش مهارت‌های عملی دانشجویان، منطبق با نیازهای بازار، ارائه تسهیلات و حمایت‌های بیشتر از جریان کارآفرینی نوپا در ایران خواهد بود. همکاری بخش خصوصی با وزارت‌خانه‌هایی چون تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، و ورزش و جوانان در بهبود فضای موجود کسب و کارهای نوپا در کشور و تشویق و ترغیب به خوداشتغالی در کنار ارتقای سطح علمی و فنی دانشجویان و کارجویان تازه فارغ‌التحصیل شده می‌تواند به بهبود اوضاع نامطلوب بازار کار و بیکاری کمک کند. هر چند که کنترل و رفع معضل بیکاری برنامه‌ای منسجم و مدون با نگاهی بلند مدت می‌طلبد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها: بیکار بیکاری 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: