‪Google+‬‏ گلایه شهروندان از قیمت بالای اجاره بها
امروز: یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۱
مهرزنجان گزارش می دهد/

بازار اجاره بها این روزها داغ تر شده، موضوعی که هر ساله از اواخر اردیبهشت ماه کلید می خورد و با شدت و ضعف هایی تا پایان تابستان ادامه می یابد.

کد خبر: ۵۱۶۱
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۷

به گزارش مهرزنجان، امسال هم همچون سال گذشته مستاجران در بازار رهن و اجاره واحدهای مسکونی در حال تنزل هستند، چراکه افزایش سرسام آور نرخ‌های اجاره و کاهش چشمگیر قدرت مالی متقاضیان در بازار اجاره باعث شده تا آنها به واحدهای قدیمی‌تر با امکانات کمتر و همچنین متراژ کوچک تر نقل مکان کنند.

موضوع اجاره مسکن همواره از مواردی به شمار می رود که اخبار  و تحولات آن برای بخش قابل توجهی از اقشار جامعه اعم از مستاجر و موجر،جذاب است و با حساسیت های خاصی دنبال می شود. 

افزایش نرخ اجاره در زنجان/ گلایه شهروندان از قیمت بالای اجاره بها

افزیش نسبی اجاره بهاء در زنجان نیز مشهود است و کرایه ها در مناطق مختلف زنجان متفاوت است.

منطقه شهرک، اعتمادیه،کوچمشکی، انصاریه و ... از جمله مناطقی هستند که اجاره بها و رهن در این مناطق خیلی بالاست و می توان در شهرک واحد هایی با قیمت 150 میلیون رهن نیز یافت.

یک مشاور املاک در این خصوص گفت: امسال اجاره ها کمی با افزایش روبرو بوده و واحدهای اجاره ای کم است.

مقدم افزود: افزایش اجاره بها محسوس است و امسال وضعیت اجاره چندان مناسب نیست.

وی بازار اجاره و رهن را نامناسب توصیف کرده و تصریح کرد: امسال نسبت به سال های گذشته وضعیت بدتری در اجاره شاهد هستیم.

همه اینها در حالی است که مستاجر های زیادی دنبال واحد هستند ولی در بنگاه ها واحد مناسب پیدا نمی کنند و یا با قیمت های سرسام آور مواجه می شوند.

با عنایت به تقویم سال تحصیلی،عمده نقل و انتقال ها و جابجایی ها در این عرصه از اواخر اردیبهشت ماه کلید می خورد و تا پایان تابستان، با شدت و ضعف هایی ادامه می یابد.  

اگرچه تا آغاز فصل جابجایی ها و تمدید احتمالی قراردادهای میان مستاجران و موجران،چند هفته ای باقیمانده اما از هم اکنون آمد و شدها به بنگاه های معاملات ملکی آغاز شده است.

حسام عقبایی رییس اتحادیه مشاوران املاک در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ گفت: هم‌اکنون در پیش‌رونق مسکن قرار داریم و در صورت ورود به دوره رونق، قاعدتا تورم بین ۱۰ تا ۱۲ درصد زاییده می‌شود که جهشی و سونامی گونه نیست؛ زیرا اصلا نقدینگی در کشور وجود ندارد که به بخش مسکن برسد.
 
وی افزود: اگر سیاست‌های پولی و بانکی اصلاح شود می‌توان امیدوار بود روند رشد معاملات بخش مسکن ادامه پیدا کند و از نیمه دوم سال جاری وارد رونق می‌شویم که تا بهمن و اسفند شاهد افزایش حجم معامل مسکن خواهیم بود.رییس اتحادیه مشاوران املاک پیش‌بینی کرد: حداکثر رشد قیمت مسکن متناسب با تورم خواهد بود، آن هم به شرطی که وارد دوران رونق شویم. در این صورت احتمالا قیمت مسکن ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش را تجربه خواهد کرد. در مجموع سال۱۳۹۶ را سال خوبی برای بخش مسکن می‌دانم. به اعتقاد من شاهد روند ملایمی در نیمه اول و روند پرشتاب‌تری در نیمه دوم خواهیم بود.
 

عقبایی همچنین رشد نرخ اجاره بها در سال جاری را بین ۷ تا ۱۰ درصد عنوان و خاطرنشان کرد: اوایل خرداماه تا پایان شهریورماه فصل اصلی جابه‌جایی مستاجرین و نقل و انتقالات اجاره‌نشینی است. در سال ۱۳۹۶ با وجودی که فصل خردادماه با ماه مبارک رمضان تقارن پیدا کرده و شاهد کاهش نسبی معاملات مسکن به دلیل ماه رمضان هستیم، ولی در بخش اجاره این موضوع به چشم نمی‌خورد. مستاجران درصدد جابه‌جایی هستند و تقریبا از اول خردادماه قراردادهای اجاره افزایش یافته است. 

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که تولید مسکن استیجاری می‌تواند راهکاری برای ایجاد تعادل در بازار اجاره باشد گفت: دولت نمی‌تواند به قیمت‌گذاری ورود کند اما می‌تواند تولید مسکن استیجاری را با هدف تعادل بخشی به بازار اجاره در دستور کار قرار دهد. مجالس هفتم تا دهم با تولید مسکن استیجاری موافق بودند. دولت‌های نهم، دهم و یازدهم نیز با این موضوع موافقت کردند. لذا امیدوارم دولت یازدهم با توجه به این‌که روزهای آخر مسکن مهر را سپری می‌کند، برای تولید مسکن استیجاری یک فضای رقابتی ایجاد کند و قیمت پایه را با تولید مسکن استیجاری بشکند تا فشار کمتری به مستاجران بیاید.  

افزایش نرخ اجاره در زنجان/ گلایه شهروندان از قیمت بالای اجاره بها

رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با بیان اینکه بازار مسکن همچنان در رکود به سر می‌برد و چون قیمت مسکن در ماه‌های آتی افزایش نخواهد داشت، به همین دلیل نرخ اجاره بها ثابت خواهد بود، گفت: حداکثر رشد نرخ اجاره بها ۱۰ درصد خواهد بود.   

در این بین تنها عده‌اندکی از موجران با مشاهده چنین وضعیتی راضی می‌شوند حداقل واحد خود را با شرایط رهن به بازار عرضه کنند، البته رفتار این دسته از موجران دردی از مستاجران دوا نمی‌کند، چراکه مبلغ‌های پیشنهادی رهن کامل به‌ اندازه‌ای سنگین است که اکثر مستاجران توان پرداخت چنین نرخ‌هایی را ندارند.

 امید است در راستای حمایت از مستاجران، دولت با برنامه ریزی های مناسبی جهت جلوگیری از افزایش قیمت واحدهای اجاره ای داشته باشد.

 انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها: اجاره اجاره نشینی 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: