‪Google+‬‏ آشنایی با شهیدی که روز شهادتش روز خبرنگار نام گرفته است
امروز: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۵

اینجا محل كنسولگری ایران در مزار شریف است، من محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران هستم، گروه طالبان چند ساعت پیش وارد مزار شریف شدند.

کد خبر: ۵۱۷۵
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۲

به گزارش مهرزنجان، این آخرین پیام و مکالمه شهید محمود صارمی با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) بود.

خبر فوری: «مزار شریف به دست طالبان سقوط كرد، عده‌ای از افراد طالبان در محوطه كنسولگری دیده می‌شوند به من بگویید كه چه وظیفه‌ای...» و ناگهان ارتباط تلفنی قطع می‏‌شود..."

محمود صارمی در سال ۱۳۴۷ در در روستای چهاربره شهرستان بروجرد از توابع استان لرستان متولد شد.

از آن جایی که خانواده به کار کشاورزی مشغول بودند و پدر خانواده گاه‌وبیگاه برای یافتن کار راهی کشور کویت می‌شد پس لازم بود کودکان از همان سال‌های نخستین زندگی دوشادوش خانواده مشغول به کار شوند، و محمود هم از این قاعده مستثنی نبود.

دوره ابتدایی را در همان روستا به پایان رساند و برا ی ادامه تحصیل روانه شهر بروجرد شد و در منزل خواهرش سکونت نمود. پس از شر کت در کنکور سراسری و پذیرفته شدن در رشته جغرافیا به تهران مهاجرت کرد.

خانواده محمود هم به شهر مهاجرت کردند و بعد از گذراندن چند ترم از طریق بسیج دانشجویی دانشگاه تهران راهی جبهه‌های نبرد شد و مدت ۱۷ ماه را در آن جا گذراند. مجدداً به دانشگاه بازگشت و به ادامه تحصیل پرداخت. محمود در سال ۱۳۷۰ مشغول به همکاری با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گردید.

شهید طارمی در حین انجام گزارش به همراه ۸ نفر از كاركنان سركنسولگری ایران در مزار شریف توسط عوامل گروه طالبان به شهادت رسیدند.

تامدتها از سرنوشت این ۹ نفر گزارشی منتشر نشد، تا این كه اجساد آنان در یك گور جمعی در خرابه‌های پشت كنسولگری به دست آمد. او از دی ۱۳۷۵ سرپرست نمایندگی خبرگزاری ایرنا در كابل شد و تا زمان شهادتش به دست عوامل گروه طالبان، خبرنگار صحنه‌های بحرانی جنگ افغانستان بود.

 شورای فرهنگ عمومی كشور در اولین سالگرد این واقعه، روز ۱۷ مرداد را به پاس قدردانی از مقام و حرفه صارمی «روز خبرنگار» نامید.


آشنایی با شهیدی که روز شهادتش روز خبرنگار نام گرفته است

همسر این شهید می گوید: خانواده شهید و بنده موافق اعزام وی به افغانستان نبودیم؛ اما او می گفت «در برابر شغلی كه به من محول شده است، مسئولم و علاوه بر این برای كسب تجربه باید در این مأموریت حضور پیدا كنم». وی می افزاید: فكر این را هم نمی كردم كه محمود روزی به شهادت برسد چرا كه همیشه آینده خود و محمود را تا دوران سالخوردگی می دیدم؛ در آخرین روزهایی كه محمود برای دیدن ما به تهران آمده بود، یكی از مداحی های آقای آهنگران از تلویزیون پخش شده كه به موضوع بسته شدن در شهادت اشاره داشت؛ با شنیدن این مطلب اشك در چشم های محمود حلقه زد و گفت «قطعاً جنگ خوب نیست اما حیف كه با تمام شدن جنگ، درهای شهادت هم بسته شد» شهید صارمی همان لحظه خالصانه شهادت را از خدا خواست و در كمتر از یك هفته در نهایت مظلومیت به دست طالبان در مزار شریف افغانستان به آرزویش رسید.

محمود به یقین رسیده بود كه خبرنگار موظف است پیام مظلومیت گروهی را به گوش جهان برساند و بنابراین با مسئولیتی كه بر عهده داشت، تا پای جان ایستاد و خداوند مزد جهاد او را شهادت قرار داد.

روحش شاد و راهش پر رهرو

 انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: