‪Google+‬‏ 50 هزار تومان بیاورید تا بتوانید امتحان بدهید
امروز: یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۵۷
مهرزنجان گزارش می دهد؛

این روزها یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها، تحصیل فرزندان در مدارس است؛ مدارسی که هر کدام شرایط خاص خود را دارد، از دولتی و غیردولتی گرفته تا نمونه دولتی، تیزهوشان. غیردولتی ها و نمونه دولتی ها شرایط خاص خود را برای ثبت‌نام دارند. می ماند دولتی ها که آن هم بستگی دارد در بالای شهر زندگی کنید یا در پایین شهر.

کد خبر: ۵۳۶۱
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۲

به گزارش مهرزنجان، روزگاری  کمک‌های مردمی برای اداره مدارس بر اساس نظر مسئولان آموزش و پرورش اختیاری و داوطلبانه بود، اما امروز همین کمک‌های اختیاری و داوطلبانه چند سالی است که به معضلی برای خانواده دانش آموزان تبدیل شده است.

مدیران هنگام ثبت نام از موارد مختلفی حرف می‌زنند آنها هرساله می‌خواهند میز و نیمکت‌های مدرسه را نوسازی کنند. وسایل گرمایشی و سرمایشی اضافه کنند.مدرسه تعمیر شود اما آخر سال از هیچ کدام این موارد هم خبری نیست.

این رویه  نه تنها در هنگام ثبت نام بلکه چندین بار در سال برای خانواده‌ها تکرار می‌شود به‌طوری ‌که این روزها اگر به ادارات کل آموزش و پرورش سری بزنیم با خانواده‌هایی مواجه می‌شویم که از این روند مدارس  شکایت دارند. با این حال آموزش و پرورش همچنان بر این پای می فشارد که دریافت وجه به صورت اجباری ممنوع است.

وزارت آموزش و پرورش هر سال بخشنامه صادر می‌کند که گرفتن هر گونه وجهی  از والدین دانش آموزان ممنوع است، اما مدیران مدارس دولتی با وجود بخشنامه‌های قاطع وزارت آموزش و پرورش تحت عناوین گوناگون از دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها پول می‌گیرند.

بخشنامه‌هایی که به گفته والدین دانش آموزان گرچه صادر می‌شود اما عملاً کارایی لازم را برای خانواده‌ها ندارد.

در جدیدترین اقدام، یکی از مدارس شهرستان ماهنشان استان زنجان از هر دانش آموز 50 هزار تومان برای برگه های امتحانی در خواست کرده است.

این در حالی است که در صورت قانونی بودن این اقدام، کاغذ A4 سفید 80 گرمی 500 برگی بین 7 هزار تومان تا 15 هزار تومان می باشد و فاصله زیادی با پول درخواست شده دارد.

حال جای سوال است که هر دانش آموز در طول امتحانات چند برگه امتحانی استفاده می کند که 50 هزار تومان باید در مقابل آن پرداخت کند؟ اگر مدرسه دولتی است این هزینه ها با نظارت چه کسی و برای چه دریافت می شود؟

یک شهروند ماهنشانی در گفت و گو با خبرنگار مهرزنجان، افزود: از هر دانش 50 هزار تومان پول برای برگه های امتحانی خواسته اند.

وی ادامه داد: نمی دانم واقعا چنین چیزی وجود دارد یا خودسر از دانش آموزان پول خواسته اند.

وی با بیان اینکه این اتفاق در یکی از مدارس دخترانه شهر ماهنشان اتفاق افتاده است، گفت: در مدرسه دیگری که یکی از فرزندانم در آنجا تحصیل می کند نیز اتفاق مشابهی افتاده بود که با صحبت کردن موضوع حل شد.

این شهروند گفت: مدیر مدرسه از دانش آموزان خواسته بایت برگه های امتحانی 50 هزار تومان به مدرسه پول بدهند.

وی افزود: هفته های گذشته نیز بخاطر موضوع آثار تاریخی که در کتاب ها آمده است، برای بازدید از این آثار از هر دانش آموز 20 هزار تومان دریافت شده بود.

پدر دانش آموز، گفت: به دانش آموزان گفته اند که اگر 50 هزار تومان به مدرسه نیاورند سر جلسه امتحان راه داده نخواهند شد.

 وی با بیان اینکه من توان پرداخت این هزینه را ندارم، گفت: خیلی ها این هزینه را تا الان پرداخت نکرده اند.

پول اجباری مدارس

وی افزود: آنهایی که بضاعت مالی دارند داده اند ولی آنهایی که ندارند بخاطر جلسه امتحانی هم که شده مجبور هستند به نحوی این هزینه را پرداخت کنند.

این شهروند تصریح کرد: به دانش آموزان گفته انداین پول برای یک یا دو جلسه امتحانی است و بعد از این اگر امتحان باشد باز هم شاید پول جمع آوری شود.

محمدنادر حیدری مدیر آموزش و پرورش شهرستان ماهشان در تماس پایگاه خبری تحلیلی مهرزنجان، گفت: من این موضوع را پیگیری می کنیم تا روابط عمومی پاسخ شما را بدهد.

بی اطلاعی مدیر آموزش و پرورش ماهنشان از این موضوع خود می تواند دلیلی باشد که مدارس این اقدامات را بدون هماهنگی با مرکز انجام می دهند و بیشتر از بخشنامه ها، سلیقه های شخصی در مدیریت مدارس حاکم است.

با این وجود باید باز هم منتظر ماند و دید آیا مدیران بازهم به بهانه کمک به مدرسه و برگه امتحانی می توانند از والدین پول دریافت کنند یا اینکه آموزش و پروش با تخلفات قاطعانه برخورد می کند.  

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: