‪Google+‬‏ عبرت‌های 22 بهمن 92
امروز: شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۹
گزیده مطبوعات (بیست و چهارم بهمن)

روزنامه‌های امروز کشور (پنجشنبه – 24 بهمن) در گزارش های به دعوت روحانی از حقوقدانان برای نقد توافق ژنو، گزارش شهرداری تهران درباره مرگ دو شهروند در آتش سوزی خیابان جمهوی، احتمال تشکیل وزارت ازدواج و طلاق، دیدار اوباما و اولاند و جلوگیری از سرمایه گذاری در ایران پرداختند.

کد خبر: ۵۶۶
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۲۳

 به گزارش مهرزنجان روزنامه‌های  امروز کشور (پنجشنبه – 24 بهمن) در گزارش های به دعوت روحانی از حقوقدانان برای نقد توافق ژنو، گزارش شهرداری تهران درباره مرگ دو شهروند در آتش سوزی خیابان جمهوی، احتمال تشکیل وزارت ازدواج و طلاق، دیدار اوباما و اولاند و جلوگیری از سرمایه گذاری در ایران پرداختند.

 روزی برای همه

روزنامه شرق: مصادره به مطلوب‌کردن مناسبت‌های ملی، دو نتیجه بلندمدت منفی در پی دارد. نخست آنکه جریان راست سابق و اصولگرایان امروز را به این جمع‌بندی می‌کشاند که پس سیاست‌ها و عملکرد ما درست است چون مردم همچنان به خیابان‌ها آمده و از آنها طرفداری می‌کنند درحالی که مردم برای بزرگداشت 22بهمن، 17شهریور یا جنگ به میدان آمده بودند و نه تصدیق و تایید سیاست‌های آنان. اشکال دوم که بسیار جدی‌تر است آن است که با صاحب‌شدن مناسبت‌های مختلف انقلاب توسط آنها، با توجه به سابقه این جریان در ذهن مردم به‌ویژه نسل‌های جوان پس از انقلاب، این نگرانی وجود دارد که نوعی تردید بر آنها مسلط شود.  با ازآن‌خودکردن راهپیمایی 22بهمن، در حقیقت به نسل‌های بعد از انقلاب، «آدرس اشتباه» داده می‌شود. اما به نسل‌های بعد از انقلاب باید قاطعانه گفت که در جریان انقلاب و جنگ، بسیاری گروه‌ها و جریانات دیگر، بسیاری چهره‌ها و شخصیت‌های دیگر و بسیاری مبارزان دیگر هم بوده‌اند و اصولگرایان در بهترین حالت، صرفا یکی در میان همه بودند. این درست است که امروز آنان خیلی از گذشته‌ها را برای خود می‌دانند اما برای ثبت در تاریخ باید گفت که انقلاب اسلامی، ماهیتی غیر از این دارد.

آیا تنها ما ایرانیان از کالای رایگان لذت می بریم؟

روزنامه مردم سالاری: تحقیقات متعددی نشان داده‌اند، مردم در جوامعی مثل ایران هنگامی که مورد پرسش قرار می‌گیرند که به کدام جایگاه طبقاتی تعلق دارند، طبقه متوسط را انتخاب می‌کنند. به دلایل متعددی در دهک بالای درآمدی نیز علاقمندند که خود را در طبقه متوسط نشان دهند. ظاهرا طبقه متوسط طی سه دهه اخیر بسیار گسترده شده است و ظاهرا هشدار کارشناسان در مورد فشار برطبقه متوسط به واسطه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نیز بی‌ربط نبوده و مرتبط با این گستردگی بود. به همین دلیل است که شناخت واکنش‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی طبقه متوسط بسیار دشوار می‌باشد. طی چند سال اخیر به سبب شرایط اقتصادی و اجتماعی به وجود آمده، طبقه متوسط بسیار تحت فشار بوده است. می‌توان گفت ولع در جامعه مصرفی نتیجه حس نفی کمیابی است. کمیابی هم وجود دارد و هم ندارد.

همین امر باعث می‌شود نیازش بیش از نیاز حیاتی‌اش باشد. انباشتگی و وفور از یک سمت و کاهش تقاضای موثر از سمت دیگر می‌تواند موجب بروز چنین واکنش‌هایی گردد. ولع در جامعه مصرفی نشانه انباشت مصنوعی است که به وجود آمده و نیازهای مختلفی را پدید آورده است. به بیان دیگر می‌توان گفت انسان در جامعه مصرفی جدید زیاده خواه شده است. امروز کارشناسان و حتی عامه مردم انتظار تصمیمات منطقی‌تری از دولت یازدهم دارند. دولت یازدهم و سیاستگذار‌انش بایستی رفتارهای جامعه مصرفی را در سیاست‌هایشان بهتر بشناسند. جامعه ما مصرف کنندگانی دارد که رفتارهایشان صرفا اقتصادی نبوده و بسیاری از رفتارهایشان قابل پیش‌بینی نیست. استفاده هرچه بهتر از این دو تجربه می‌تواند به دولت تدبیر و امید در تصمیم‌سازی‌های آینده کمک‌های شایانی بکند

راهی که رفته ایم

روزنامه کیهان: نظام برآمده از «انقلاب اسلامی ایران» در کانون نقد و ارزیابی‌های جهانی قرار دارد و بدون تردید بیش از هر موضوع دیگر مورد نقد و بحث در سطوح مختلف ملی و بین‌المللی است.
این موضوع بیانگر آن است که هیچ پدیده‌ای به اهمیت و تاثیر انقلاب اسلامی و نظام برآمده از آن نیست. کما اینکه نظام و انقلاب امروزه در دو جنبه سلبی و ایجابی دارای هویتی معین و در عین حال تهاجمی است و دنیا علیرغم آنکه در تجزیه و تحلیل بعضی از رخدادها که به بعضی از اشخاص بازمی‌گردد به نوعی سردرگم است و در اندازه تاثیر این اشخاص نوعاً دچار خطا می‌شود اما در مورد اینکه این نظام حرف روشن و پیگیرانه دارد، در تردید نیست و از این روست که مواجهه دشمن با جمهوری اسلامی بسیار کم تحت تاثیر روی کار آمدن فرد قرار می‌گیرد و عمدتاً تحت تاثیر هویت نظام اسلامی است. امروز در سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی باید جمعبندی واقع‌بینانه‌ای از قدرت انقلاب اسلامی که خدای متعال به ما ارزانی کرده داشته باشیم. این نگاه واقع‌بینانه نعمت‌ها و فرصت‌های بزرگی را به ما یادآور می‌شود. این تأمل واقع‌گرایانه به ما می‌گوید روزی که ایران دارای بهترین روابط با آمریکا بود، ضعیف‌ترین کشور در منطقه به حساب می‌آمد و به دلیل اتصال به رژیم صهیونیستی منفورترین کشور هم بود اما امروز به رغم آنکه رابطه‌ای با آمریکا ندارد از چنان قدرتی برخوردار است که در ادبیات سیاسی جهان به عنوان کلید منطقه خوانده می‌شود. این قدرشناسی ما را با نیروهایی در داخل کشور پیوند می‌زند که طی 35 سال گذشته، شبانه روز پا به رکاب انقلاب بوده‌اند. این‌هایی که هر امر ظاهراً ممتنعی را محقق کرده‌اند

دولت تهیه مستندات حقوقی علیه تروریست ها و حامیانشان را آغاز کند

روزنامه  خراسان: با توجه به سوابق و مستندات حقوقی، خصوصا تحولات جدید در عرصه حقوقی بین المللی و در نظر داشتن افزایش حملات افراطیون به منافع کشور در داخل و خارج ایران، اکنون این وظیفه دولت است که در کنار اقدامات سیاسی و امنیتی لازم، از پتانسیل های حقوقی و دیپلماسی کمال استفاده را نماید. در روند اقدامات حقوقی بین المللی همیشه باید این اصل را در نظر داشت که در این پروسه نباید به دنبال نتیجه واحد که همان حاکم و محکوم شدن در رای نهایی است بود. بلکه هنر یک تیم حرفه ای حقوقی-سیاسی این است که علاوه بر تلاش برای نیل به نتیجه دلخواه، باید با درایت برای هر وضعیت و شرایط حاکم در هر مرحله برنامه ریزی داشته باشند تا بتوانند حداکثر بهره برداری را از موقعیت های متفاوت به نفع منافع ملی داشته باشند.بدیهی است که آثار اقدامات حقوقی به تنهایی گاه از نتیجه نهایی مهمتر و موثرتر است، زیرا اراده به مقابله در جبهه حقوقی- دیپلماسی و داشتن یک برنامه مدون و به دور از شعار در جهت احقاق حقوق ملی کشور به عنوان یک اهرم بازدارنده در مقابله با جنگ های نیابتی است و این پیام را نیز به اتاق های فکری حامیان این گروهک ها ارسال می کند که با در نظر داشتن آثار بلند مدت اقدامات حقوقی- سیاسی در پروسه روابط ملی و بین المللی ، آنها باید تجدید نظر جدی در حمایت از این گروهک ها داشته باشند.

 

اجماع کارشناسان؛ پشتوانه دولت

روزنامه فرهیختگان:  نبود برنامه مشخص از سوی برخی از مدیران اقتصادی دولت برای حل بحران‌های اقتصادی‌ای که کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند نوعی نگرانی در میان اقشار گوناگون ایجاد کرده است. آنچه که تاکنون به‌عنوان برنامه دولت مطرح می‌شود محدود به لایحه بودجه 93 است که بنا بر مواد گوناگون آن، به نظر می‌آید در آینده چیزی جز تداوم شرایط و برنامه‌های اقتصادی دولت نهم و دهم در پی نخواهد داشت و شاید حتی در برخی بخش‌ها آسیب‌های بسیار جدی و حتی عمیق‌تری نسبت به گذشته ایجاد خواهد کرد. البته علت این اتفاق را نباید در برنامه‌ها جست‌وجو کرد بلکه این اتفاق به دلیل این است که دولت دست روی بستری مملو از رکود تورمی عمیق زده است و اقداماتش هم در این فضا انجام می‌گیرد. ادامه این بحران‌ها و چنین برنامه‌هایی چیزی جز بحران جدید برای دولت در پی نخواهد داشت.
در این شرایط و با توجه به تجربیات چندماهه امیدواریم که دولت از روش‌های دیگری استفاده کند و شرایط سابق را ادامه ندهد. هم از آن جهت که خوراک مناسبی برای منتقدانش خواهد بود و هم در پی اجرایی‌شدن آن قابل دفاع نخواهد بود و شرایط به همان منوال ادامه پیدا می‌کند.

استفاده حکیمانه از ظرفیت‌های بیشمار درونی

روزنامه سیاست روز: در ایران ساختار دولت بزرگترین مانع در راه پیشرفت اقتصادی کشور می‌باشد. زمانی دولت می‌تواند به شعارهای خویش عمل نمایند که اولا برنامه کار برای واگذاری امور به مردم و ایجاد فضای کسب و کار مناسب را تدوین و ابلاغ نماید. دوم کارگزارانی را منصوب نماید که فکرا وعملا به برنامه‌های واگذاری امور به مردم معتقد باشند، کسانی که جهت تصاحب کرسی‌های مدیریت مسابقه می‌گذارند و پست‌های ریاست را محل جمع‌آوری غنایم می‌دانند، نمی‌توانند و نمی‌خواهند امور به دست مردم واگذار شود، این کار اگر انجام گیرند آنان منافع اقتصادی و سیاسی خویش را از دست خواهند داد دولت یازدهم اگر توجه اصلی خویش را به سپردن کارها به مردم قرار دهد بطور قطع در انجام وظایف خویش موفق و پیروز خواهد بود. اما اگر به تصدی‌گری ادامه دهد و تنها چشم به درآمدهای نفتی بدوزد. قادر نخواهد بود به مطالبات مردم پاسخ دهد و فرصت دیگر از کف مردم برای حل مشکلات خواهد رفت.

عبرت‌های 22 بهمن 92

روزنامه وطن امروز: این اولین مرتبه‌ای نبود که دشمن، ایران را از سر نادانی تهدید به گزینه نظامی می‌کرد اما 22 بهمن امسال اولین باری بود که ملت در پاسخگویی به تهدیدات دشمن یک‌تنه بازی بزرگ غفلت‌زدگان داخلی و ظالمان بین‌المللی را در هم پیچید. این اولین هماوردی در بهمن ماه ایرانیان بود که مردم ثابت کردند نرمش در دیپلماسی، ارتباطی با درد نان و تحریم ندارد. این اولین‌ها در تاریخ ثبت شد تا دیگر کسی مدعی نشود رأی به خادمان ملت با سلایق متفاوت، نشانه کوتاه آمدن از آرمان‌ها و ارزش‌های والای بهمن 57 است. به قول سید‌محمد غرضی، بعضی خودشان که خسته می‌شوند می‌گویند «مردم» خسته شده‌اند! پیام استقامت ملت ایران بار دیگر در جریده الهی ثبت شد و ما همچنان دعا گوییم برای پیش افتادن "نبرد بزرگ"!

فرصت ها و تهدیدهای سبد کالا

روزنامه دنیای اقتصاد: ایده‌ توزیع سبد ارزاق عمومی میان اقشار ضعیف جامعه، از چند جهت قابل ‌دفاع است: اولا، از آنجا که دولت می‌تواند از محل درآمدهای ارزی خود، مستقیما نسبت به واردات عمده اقلام اقدام کند این کار باعث رشد نقدینگی نخواهد شد و نسبت به پرداخت یارانه نقدی، فاقد اثر تورمی خواهد بود؛ ثانیا، دولت اطمینان پیدا می‌کند که دهک‌های پایین‌درآمدی، مواد مغذی ضروری را در سبد مصرفی خود خواهند داشت و از جهت امنیت و عدالت غذایی، برای جامعه مفید خواهد بود؛ ثالثا، این شیوه توزیع یارانه،‌ در اقتصادهای پیشرفته، از جمله در آمریکا تجربه شده است. آنچه در عمل مشاهده می‌کنیم، نه در شأن ملت و نه در شأن دولت تدبیر و امید است و باعث نارضایتی مردم و سوء‌استفاده بیگانگان شده است. پیشنهاد می‌شود که دولت، تا زمان رفع نواقص، اجرای طرح را متوقف کند و با درایت و دقت بیشتر، آن را در آینده ادامه دهد.

ترک همزمان در سد تحریم و ایران‌هراسی

روزنامه تهران امروز: آمریکایی‌ها ده سال تلاش کردند تا تحریم‌ها بر علیه ایران را جهانی کنند چرا که اروپایی‌ها تحریم‌های ایران را با عنوان تحریم‌های فرامرزی غیرقانونی می‌شناختند.اما دولت آمریکا تلاش کرد این تحریم‌ها را در قالب قطعنامه‌های شورای امنیت فرامرزی کند. اکنون که شرکت‌های اروپایی به سمت ایران سرازیر شده‌اند تحریم‌های آمریکایی باز به سمت بخشی شدن و آمریکایی شدن در حرکت هستند که این موضوع برای دولت آمریکا احساس خطر ایجاد کرده و باعث شده است رفتار دولت‌مردان آمریکایی در قبال ایران رفتاری متناقض و خشمگین باشد.

نااهلان در قالب افراط

روزنامه ابتکار: در مراسم تهران تنها کسی که لحن متفاوتی داشت روحانی بود، و گرنه دیگر گردانندگان این راهپیمایی همان حرفهای سالهای پیش خود را تکرار کردند؛ سخنانی که می‌توان گفت این بار بسیار تندتر از همیشه بیان شد. افراطیون می‌خواستند نشان دهند که توانایی آن را دارند که چنان جوی ایجاد کنند که اگر کسی عکس رئیس جمهوری را هم بالا ببرد دستگیر می‌شود و این خبر خوبی برای آقای روحانی نیست. به نظر می‌رسد نیروهای پنهان و آشکار اقتدار گرا، که از شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری و حضور اکثریت مخالف با ایشان در 22 بهمن به شدت عصبانی هستند، می‌خواهند آقای روحانی و هواداران وی را تهدید و نا امید کنند. اقلیت افراطی اکنون در قالب دو گروه فعالند؛ اول گروهی که به سبب دریافت «نه» بزرگ در 24 خرداد از سوی اکثریت، جایگاه اقتصادی و دولتی خود را از دست داده اند و به همین سبب نیز با هر آنچه دولت انجام می‌دهد مخالفت می‌کنند و سود و نفع خود را برتر از منافع ملی می‌دانند و تا شکست کامل دولت اعتدال از پای نمی‌نشینند. این گروه چه در عرصه مجلس، چه صحنه رسانه و اکنون پهنه خیابان با توسل به منابع نهادی و دولتی از هر گونه اخلال در کار دولت دریغ نمی‌کند.

 

مسیر سنگلاخ توافقنامه

روزنامه اعتماد: مذاکرات ایران و امریکا وتوافق‌هایی که در جریان این مذاکرات شکل گرفته است، نمی‌تواند به سادگی و به دور از پیامدهای 35 ساله بی‌اعتمادی و بدبینی درمیان دو کشور مشکلات موجود را از بین ببرد. هر چند روسای دو کشور بر اساس درک صحیح خود از منافع مشترک دوطرف در سطح منطقه و تهدیدات مشترک فراروی یکدیگر تلاش کرده‌اند. . د ر امریکا بسیاری از کانون‌های فکری و اندیشه‌یی بر ضرورت خویشتن‌داری و ایستادگی دولت در پیگیری مسیر دیپلماسی تاکید کرده‌اند. در واقع امریکا از ظرفیت اتاق‌های فکر که دستگاه دیپلماسی کشور را هدایت می‌کنند برخوردار است. در حالی که در ایران چنین پشتوانه‌یی برای رییس‌جمهور شکل نگرفته تا جایی که فریادهای دکتر روحانی در سخنرانی ایشان در دانشگاه که ناشی از فشارهای سنگین بر وی بود تایید‌کننده این شرایط است. در نهایت باید توجه داشت مسیر پیش روی دو رییس‌جمهور مسیری دشوار و سنگلاخ است که جز با تدبیر و مهارت دیپلماتیک و البته بهره‌گیری از خرد جمعی و ایجاد سازوکار مناسب برای آن میسر نیست. پیشرفت در این مسیر کار ساده و سهلی به نظر نمی‌رسد.

از 3 تا 9 هزار میلیارد

روزنامه آرمان: دلیل اصلی فسادهای مالی اخیر هم که در چند سال اخیر گسترش پیدا کرد، ایده حاکم خوب بود؛ یعنی در تعیین صلاحیت‌ها، شایستگی و قابلیت های افراد ملاک قرار نمی‌گرفت. باید در نظر داشت بیش از هر چیز نظارت و کنترل افراد از سوی مسئولان مدنظر قرار گیرد. شاید آن روزی که احمدی‌نژاد رای به توقف فعالیت سازمان برنامه و بودجه داد و این سازمان را به طور کلی غیرفعال کرد، باید انتظار فسادهای 3 و 9هزار میلیاردی را می‌داشتیم. بدون آنکه این ادعا مطرح شود که عامل فسادهای گسترده، دولت است؛ علت‌های وقوع این فسادها موضوعی نیست جز عدم نظارت درست و از بین رفتن امکانات نظارتی در اختیار ناظران و دولتمردان؛ بنابراین ریشه فسادها را در خشکانده شدن نهادهای برنامه‌ریز به دست دولتمردان باید جست و برداشتن یک سازوکار نیم‌بند کنترلی در نظام اقتصادی و پولی کشور

شیوه بودجه‌نویسی و جبران غفلت‌ها

رسالت: آن کارگروهی که قرار است برای بازنگری در بودجه‌نویسی از دولت و مجلس گردهم آیند، احتمال بدهند دشمن در حوزه اقتصادی طی 35 سال گذشته آن هم در بودجه‌نویسی بیکار نبوده است. خسارات پدید آمده یا ناشی از جهل و غفلت ما بوده یا ناشی از سوزن‌بانی فریبکارانه دشمن در ذهن برنامه‌ریزان و بودجه‌نویسان و یا خدای ناکرده خیانتی در کار بوده است. هر گزینه‌ای درست باشد مهم نیست. مهم رصد هوشمندانه ماست که بدانیم ضربه را از کجا خورده‌ایم از همان جا جبرانش کنیم.

کابینه اعتدال و اقلیت‌های دینی

روزنامه ایران: در دوره چند ماهه شروع به کار دولت جدید توجه به اقلیت‌های دینی بیش از گذشته نمود یافته است. در سفر رئیس جمهوری به نیویورک و در اقدامی ستایش برانگیز، نماینده کلیمیان ایران نیز در میان همراهان رئیس دولت حاضر بود. حضور دکتر سیامک مرصدق، نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی که به عنوان نخستین نماینده اقلیت‌های ایرانی در سازمان ملل حاضر می‌شود، یکی از این رویدادهای بااهمیت است که علی‌رغم اهمیت نمادین و سیاسی آن چندان مورد توجه رسانه‌های جمعی بویژه رادیو و تلویزیون قرار نگرفت. این در حالی است که رسانه‌های بین‌المللی از این مسأله به سادگی رسانه‌های داخلی گذر نکرده و به پوشش گسترده آن پرداختند و مثلاً گاردین در همین خصوص مطلبی منتشر کرد. همچنین دیدار نماینده کلیمیان با مسئولان مرکز امور زنان ریاست جمهوری و نیز دیدار اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری با یوناتن بت کلیا دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان، از جمله اتفاقات مثبت روی داده در چند ماه گذشته است که گذشته از اثرات سیاسی، بین‌المللی‌ و رسانه‌ای آن می‌تواند در شناخت مسائل و مشکلات اقلیت‌های دینی در کشور و برطرف کردن آن مشکلات اثرگذار باشد.

توهین به یکی از کهن ترین اقوام ایرانی در سریال سرزمین کهن

روزنامه قانون: با دیدن قسمت هفته گذشته سریال شوکه شده بودم زیرا فضای داستان و دیالوگ‌ها  بازگوکننده چیزی بود که اصلا تصور آن را نداشتم و آن هم توهین آشکار و بی‌پرده به قوم اصیل و نجیب بختیاری بود.. برادر بزرگوار جناب آقای ضرغامی، با کمال تأسف باید بگویم (این ره که تو می روی به ترکستان است)  اگر فقط اندکی از خصوصیات این قوم اطلاعی داشتید دست به چنین کارهایی نمی زدید. آگاه باشید که رسانه ملی برای کل ملت ایران است نه برای گروهی خاص، قومی خاص، یا تفکری خاص. نگه داشتن حرمت کل اقوام ایران واجب است. رسانه ملی باید نقطه اتحاد و یک دلی ملت ایران باشد نه نقطه تفرقه‌افکنی و فتنه انگیزی. دست زدن به این امور چه سهوا و چه عمدا بسیار ناشایست  است  و می‌تواند به وحدت و انسجام ملی ما خدشه وارد کند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: