‪Google+‬‏ زنجان با جاذبه های گردشگری آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی است
امروز: یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۲۷

شهر قدیمی و کهن زنجان با جاذبه های تاریخی و گردشگری برای پذیرایی از مسافران نوروزی آماده شده است.

کد خبر: ۷۴۴
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۴۳

  به گزارش مهرزنجان استان زنجان يكي از نواحي تاريخي سرزمين ايران است و كاوشهاي باستان شناختي و و آثار باقيمانده تاريخي ، ديرينگي و قدمت آن را نشان مي دهند .

تاريخ بناي شهرزنجان را هم زمان با سلطنت اردشير بابكان دانسته اند و در آن زمان ، آنرا شهين يعني منسوب به شاه مي ناميدند . گفته ميشود كه اين نام طي قرون و اعصار به زنگان و سپس به زنجان تبديل شده است . فتح زنجان توسط اعراب در زمان خلافت عثمان و توسط سردار عرب برا,بن عازب – صورت گرفت و در اين دوره ، اين شهر ، شهري آباد و پرنعمت بوده است.

در قرون چهارم و پنجم هجري قمري ، زنجان به علت داشتن چراگاه هاي وسيع ، مورد توجه قبيله هاي ترك نژاد قرار گرفت و قبيله هاي گوناگون ترك در زنجان و نواحي مختلف آن ، بويژه در چمن سلطانيه ، مسكن گزيدند.

در حمله مغول ، شهر زنجانو آباديهاي اطراف آن آسيب فراوان ديد . سپس ايلخانان مغول به اين شهر توجه فراوان نشان داد ، مخصوصا" سلطان محمد خدابنده ، از زماني كه مذهب تشيع را پذيرفت ، در توسعه اين ناحيه كوشيد و زمينه تبديل آن به يك مركز اسلامي رافراهم كرد تا پس از آن در اندك زماني به يكي از مراكز مهم سياست و تجارت تبديل گردد.

تاريخ زنجان در سده هاي بعدي نيز گزارشگر حوادث مختلف سياسي است. اين شهر شاهد رويدادهاي سياسي ، اجتماعي و مذهبي نظير شورش علي محمد باب ، مبارزات ملوك الطوايفي ، نهضت مشروطيت ، تاخت و تاز فئودال ها ، درگيري دموكرات هاي آذربايجان و ... بوده است . هرچند برخي از اين رويدادها ، رهاوردي جز ناملايمات فرهنگي ، اقتصادي و اجتماعي براي مردم اين شهر نداشته اند ، اما هرگز فرهنگ و مدنيت استعماري در اين شهر نفوذ نكرده است و اكثر قريب به اتفاق مردم / همچنان در حفظ شعاير مذهبي و سنتي خود پابرجا و اسوار باقي مانده اند . اين منطقه زادگاه بزرگاني چون شيخ شهاب الدين سهروردي و علماي نامي ديگري بوده است كه مايه فخر فرهنگ ايراني و اسلامي هستند .

 

 زنجان آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی

 

  با فرار رسیدن عید نوروز در سطح شهر اقداماتی برای آماده سازی شهر به منظور استقبال از سال جدید و عید نوروز انجام شده است.

گل کاری میادین و فضاهای سبز ، شست وشوی معابر، تابلوها، درختان، رنگ آمیزی جداول، پایه های چراغ ها و تابلوها، جلوگیری از سد معبر، ساماندهی تابلوهای شهری، تهیه و نصب علائم ترافیکی، تهیه و نصب تابلوهای راهنمای مسیر، برخورد با اصناف متخلف و لکه گیری آسفالت معابر از دیگر اقدامات شهرداری زنجان در این زمینه است.


همچنین به منظور شناساندن مکان های دیدنی و بناهای تاریخی و بازار زنجان به میهمانان نوروزی چهار دستگاه اتوبوس درون شهری و برون اختصاص داده می شود.

از جمله بناهای تاریخی و گردشگری زنجان می توان به موزه مردم شناسی رختشیویخانه،موزه مردان نمکی، موزه صنایع دستی ، موزه نسخ خطی، مجموعه تفریحی گاوازنگ، امازاده سید ابراهیم(ع)،بازار تاریخی زنجان و ... اشاره کرده که در خبرهای بعدی به معرفی تک تک آنها خواهیم پرداخت.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: