‪Google+‬‏ آشنایی با تاریخ دیاری کهن،استان زنجان
امروز: دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۳۹
گزارش

زنجان یکی از استان‌های مهم کشور با آثار تاریخی قدیمی و کهن است که قابلیت‌های فراوانی در زمینه گردشگری و جذب و جلب گردشگران داخلی و خارجی دارد.

کد خبر: ۸۴۶
تاریخ انتشار: شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۴۹

  به گزارش مهرزنجان بی‌شک یکی از استان های مهم کشور در عرصه گردشگری استان زنجان است استانی که داشته‌ها و ظرفیت‌های فراوانی در زمینه گردشگری دارد.

این استان با دارا بودن آثار تاریخی فراوان نقش مهمی در زمینه گردشگری و جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد، هر چند این داشته‌ها و ظرفیت‌ها تا حدودی مغفول مانده و از آنها به خوبی استفاده نشده است.

استان زنجان از استان‌های شمال غرب ایران است به دلیل قرار گرفتن در محور ارتباطی شرق به شمال غرب نقش مهمی در زمینه ارتباط دادن این دو منطقه دارد.

وجود آزادراه و جاده ترانزیت زنجان به تهران، آزادراه زنجان به تبریز و راه‌آهن و فرودگاه موجب شده این استان به نقطه مهم ترانزیتی در میان استان‌های کشور تبدیل شده و نقش محوری در ارتباط شرق و تهران به استان‌های شمال غرب کشور داشته است.

وجود جاذبه‌های گردشگری در جای جای استان و وجود جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، اجتماعی و فرهنگی و وجود برخی آثار منحصر به فرد، زنجان را در زمره استان‌های مهم کشور قرار داده است.

قرار گرفتن گنبد سلطانیه به عنوان یکی از بزرگترین و مشهورترین بناهای اسلامی با عمری 700 ساله و به عنوان هشتمین اثر ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی بر اهیمت فراوان این استان در عرصه گردشگری داخلی و خارجی افزوده است.

قرار گرفتن مسجد گلابر به عنوان قدیمی ترین اثر تاریخی استان و مسجد سجاس بر اهمیت این استان زنجان برای علاقمندان در زمینه آثار مذهبی افزوده و نشان دهنده دینداری مردم این استان کهن است.

 مهم‌ترین آثار تاریخی و باستانی استان زنجان شامل گنبد باشکوه سلطانیه، بازار زنجان، مجموعه رختشویخانه، مسجد جامع زنجان، مقبره قیدار نبی در خدابنده و چلبی اوغلی درسلطانیه است.

سلطانیه چلبی اوغلی

 

صنایع دستی استان زنجان

فعالیت هنرمندان و استادان زنجانی در زمینه چاقوسازی، فرشبافی، چاروق دوزی و ملیله کاری بر اهمیت استان زنجان در عرصه صنایع دستی افزوده است.

امروزه موزه‌های جهان به داشتن آثار تاریخی استان زنجان مانند چاقو، ملیلیه، گلیم و گبه، فرش و... و بسیاری از دیگر فخر کرده و به خود می‌بالند.

آثار و ساخته‌های هنرمندان و صنتگران زنجانی امروز در جای جای کشور خرید و فروش می‌شوند و هر موزه داری به داشتن چنین آثاری بر خود افتخار می‌کند.

هر چند امروز به دلیل عدم حمایت از استادکاران و صنعتگران این عرصه فعالان این بخش با مشکلاتی رو به رو هستند، اما هنوز هم هستند استادانی که در جای جای این استان برای زنده ماندن هنر خود تلاش می‌کنند.

استادان و صنعتگرانی که به دلیل نداشتن بیمه و حمایت‌ها امروزه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و برای زنده ماندن هنر دست خود به تربیت شاگردانی از جنس خود خون و دل می‌خورند.

 

زنجان، استانی با مناظر طبیعی زیبا

استان زنجان به لحاظ طبیعی نیز دارای اهمیت فراوانی است، قزل اوزن، زنجانرود و ابهررود از رودهای مهم این استان هستند.

آب و هوای استان زنجان به طور کلی سردسیر است، به طوری که در زمستان بسیار سرد و در تابستان معتدل و پزیرای هزاران طبیعت گرد و گردشگر از نقاط مختلف کشور برای گذراندن اوقات فراغت است.

غار کتله خور و گلجیک و غار خرمنه سر از جمله غارهای مهم استان زنجان هستند که سالانه هزاران نفر از طبیعت گردان داخلی را به خود جلب و جذب می‌کنند.

غار کتله خور که دیدنی‌ترین و بزرگترین غار منطقه است، یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعی ایران محسوب می‌شود که در  هشت کیلومتری جنوب شهرستان خدابنده قرار گرفته است.

چشمه‌های آبگرم استان زنجان

استان زنجان به دلیل قرار گرفتن در منطقه‌ای خاص دارای چشمه‌های آبگرم فراوانی است که بر اهمیت این استان افزودهد است.

چشمه‌های آبگرم ونق، چشمه آبگرم ابدال، چشمه آبگرم گرماب و چشمه آبگرم حلب انگوران از جمله چشمه‌های آبگرم استان زنجان هستند. هر چند در زمینه چشمه های آبگرم های استان زنجان سرمایه گذاری خوبی صورت نگرفته است، اما وجود این چشمه‌ها بر اهیمت این استان افزوده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: